Tasavvufta mektubat geleneği ve Mevlana Halid Bağdadi'nin mektubatı
Tradition of mektubat in Islamic mystcism and mektubat of Mevlana Halid Bağdadi
- Tez No: 122282
- Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yiğiter, Ali,“Tasavvufta Mektûbât Geleneği ve Mevlânâ Hâlid-i Bağda dînin Mektûbâü”, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü. Yüksek Li sans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu. V+96 sayfa. Tez giriş bölümünün üzerine iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölü münde tasavvufta mektûbât geleneği ve bu yolla yapılan eğitimden bahse dilmiştir. Birinci bölümde Mevlânâ Hâlid'in hayatı, eserleri ve tesirleri ele alı nıp incelenmiştir. İkinci ve son kısım ise, Mevlânâ Hâlid'in mektûbâtının ele alındığı bölümdür. Çalışmamızın ayrıntılarını şu şekilde ifade edebiliriz: Tasavvufda mektû bât geleneği, Hz. Peygamber (s.)'e kadar uzanmaktadır. Tasavvuf tarihinde ilk İmam-ı Rabbani ile başlayan bu gelenek, daha sonraki mutasavvıflar nazarın da da ilgi bulmuştur. Mektûbât geleneği müridlerin eğitimi açısından önem ar- z etmektedir. Mektûbât geleneğinin takipçilerinden biri de Mevlânâ Hâlid'dir. Mevlânâ Hâlid, Nakşbendiliğin kollarından biri olan Hâlidî tarikatının kurucusudur. H. 1192/1778 yılında Şehrezur'a bağlı Karadağ'da doğmuş. H. 1242/1826 yılında taun hastalığından Şam'da vefat etmiştir. Onun hayatı nı iki kısma ayırmak mümkündür: Birincisi tasavvufa girmeden önceki dö nem, ki bu dönemde ilmi yönü önplana çıkmıştır. İkincisi ise, Abdullah ed- Dihlevî ile karşılaştıktan sonraki irşad dönemidir. İrşad döneminin başların da olumsuzluklarla karşılaşsa da Hâlidîlik tarikatının geniş bir coğrafyaya yayılmasını sağlamıştır. Mevlânâ Hâlid'in, kısa zamanda nüfuzunu artırma sında, yazdığı mektupların büyük etkisi olmuştur.90 Değişik kişi ve coğrafyaya yazılan bu mektuplar yüz yedi adettir. Bu mektupların gönderildiği üç gurup vardır. Bunlar; Siyasî, ilmî ve manevî yö nü ile bilinen gruplardır. En çok mektubu, manevî otorite sahipleri; en az mektubu da siyasî otorite sahipleri almıştır. Mektuplarda bir çok tasavvuf! kavramın işlenmiş olması dikkat çeken önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Yiğiter, Ali,“Tradition of Mektubat in Islamic mysticism and Mektubat of Mevlânâ Hâlid-i Bağdadî”, University of Ankara Institute of Social Scien ce, Master Thesis, Advisor: Prof.Dr.Ethem Cebecioğlu. V+96 pages. Introduction of thesis consists of two parts. In the introduction it is mentioned about tradition of mektubat in Islamic mysticism and an educa tion done by this way. In the first part, life, works and influence of Mevlâ nâ Hâlid is considered and examined. Whereas in the second and last part, Mevlânâ Hâlid's Mektubat is considered. Details of our work can be desc ribed in the following ways: Tradition of Mektûbât in Islamic mysticism is coming from Muhammad (s.) In the history of Islamic mysticism with first İmam-ı Rabbânî this tradi tion has started and later mystics continued the tradition too. Tradition of Mektubat was important for mürids education. One of the followers of the tradition of mektubat was Mevlânâ Hâlid. Mevlânâ Hâlid, coming from one of Naqshbandi's branches, had estab lished Khâlidi order. He was born in Şehrezur in Karadağ in H. 1192/1778. In H 1242/1826 he died of plague in Şam. His life is possible to divide into two periods. First period, before he enters Islamic mysticism, was the time where his scientific works were dominating. Whereas second period is af ter he meets Abdullah ed- Dihlevi i.e. the time of educating. Although at the beginning of this period he confronted with many problems, he still man aged to spread Khâlidi order to wide area. The letters Mevlânâ Hâlid wrote92 were quite influenced by the fact that number of followers increased in short time. 107 letters were written to various persons and various parts of the world and they were sent to three different groups. These groups are known to be of political, scientific and spiritual type. Moreover most of the letters were sent to spiritual persons and least to the politicians. It is impor tant that in letters many mystic terms were used.