Şemseddin Yeşil' in hayatı ve tefsiri 'Fuyüzat'
Şemseddin yeşil's life and his tefsir 'Fuyüzat'
- Tez No: 122281
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'e nazil olmaya başlaması ve indirilmesi tamamlandığından bu güne kadar Müslüman âlimler tarafından her yönü ile incelenmiştir. Kur'an-ı Kerim Hz. Peygamber' e indirildiği dönemde Müslümanlar herhangi bir problemler ile karşılaştıklarında Hz. Peygambere problemlerini arz edip çözüme kavuşturuyorlardı. Hz. Peygamberin vefatından sonra ise bu görevi Peygamberimizin vahye şahitlik eden ashabı bir nebze olsun çözüme kavuşturuyordu. Sahabe döneminden sonra İslâm Devletinin sınırlarının genişlemesi ve Arap olmayan Müslümanların çoğalması ile birlikte Müslamanların Kur'an'ı, Hz. Peygamber ve sahabe gibi anlaması zorlaştı ve bazı sahabenin öncülüklerinde Irak, Medine ve Mekke'de tefsir ekolleri oluştu. Etbâu't-Tabiîn döneminde ise artık Kur'an'm rivayet ve dirayet yönünden müstakil tefsirleri yapılmaya başlandı. Daha sonra da Ahkam ve Fıkhî Tefsir ile îşâri Tefsirleri bu tefsir çeşitlerine eklendi. İşâri Tefsir ekolü, Kur' an âyetlerini zahirî ve bâtınî mana olmak üzere iki farklı yönden değerlendirmiştir. Tefsirlerinde Hz. Peygamber'e özel bir yer vermişler, mukata'a harflerine mana vermeye gayret etmişlerdir. Her âyetin açıklamasını bu çerçevede yapmışlardır. Biz bu çalışmamızda, istanbul'un çeşitli camiilerinde imamlık ve vaizlik görevinde bulunmuş olan Şemseddin Yeşil'in te'lif ettiği Fuyûzat tefsirini inceledik. Yaptığımız inceleme sonucunda müellifimizin tasavvufa önem verdiğini gördük. Şemseddin Yeşil, her İşâri Tefsirci gibi âyetleri değerlendirmiştir. Âyetlerin zahirî ve bâtınî yönüne dikkat çekmiş, Hz. Peygamber'i bir mutasavvıf düşüncesi ile değerlendirmiş, mukata'a harflerine anlam vermeğe gayret etmiş ve tefsirini bu yönleri ile ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion is a strong need for the humans. Allah, who created human from nothing, sended books with the selected people named as a prophets result of knowing this need. Hz. Muhammed is one of these selected people and our holy book Qur'an is given to him. Muslims gave respect to the book and prophet during his life, and in the same way they did not throw away the book and tried to understand the book after his death. They analyzed all sentences, and words of the holy book Qur'an. The holy book Qur'an did not only analyzed from specific sides. In order to understand the wish of the sender of tehe holy book, Allah they tries to find the meaning of the sentences of the book, the pronounciation if them, their clear and hidden meanings. People known as Sufis in the islam history also have a place in his search, and they analyzed the holy book in the way known as İş'âri Tefsir. Şemseddin Yeşil, whose book is analyzed by us, is also one of the analyzers workwd in the iş'âri Tefsir way. We worked on the book named Fuyûzat written by Şemseddin Yeşil in this thesis work. We explained his approach and his view to the Qur'an and we had seen that Şemseddin Yeşil is one of the elite people of the history who had understand the spirit of Qur'an and lived as a perfect moslim.