Alusi'nin Şia'ya karşı reddiyesi
Alusi's comments on Shiism
- Tez No: 122312
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Şia konusu, kuruluşundan itibaren günümüze kadar süregelen İslâm düşüncesinde büyük bir yer kapsamıştır ve kapsamaya da devam etmektedir. Ehl-i Sünnet, bu grubu anlatmak ve grubu oluşturan esasları belirlemekte büyük çaba harcayarak katkıda bulunmuştur. Biz Şia meselesini ele almak ve incelemek için, ilmî derecesi ve bulunduğu sosyal ortamından dolayı, Abdullah Efendi'nin oğlu olan 19. asırda yaşamış Bağdat Müftüsü ve“Rûhu'l- Me'âni”adlı tefsirin yazarı Ebu-s Sena Şihabuddin Mahmut Âlûsî'nin görüşlerine başvurmayı tercih ettik. Türkiye'de Âlûsî hakkında fazla bir bilgi bulunmaması nedeniyle konumuzu işlemeye geçmeden önce onun hayatını, ilmî derecesini, eserlerini ve kendisini tenkit edenleri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Sonuçta Onun, ya bir kısım bilgisizlikten ya haksız yere ya da değersiz bir şey için eleştirildiğini gördük. Şia hakkında da özel bilgiler vermeye, temelinde neler olduğunu anlatmaya çalıştık. Ve Şiiliğin kurucusunun -Şia kaynaklarına dayanarak- islamiyet hakkında art niyet besleyen Yahudi Abdullah b. Sebe olduğunu açıkladık. Bunun ardından Şia'nın Kur'an'a bakışını ele aldık ve bu konuda çok net ifadelere sahip olmadığını gördük. Çünkü Şia, ilk önceleri Kur'an'ın tahrif edildiğini ve birkaç ayet ile surenin eksik olduğunu iddia etmiş, ardından takiye yaparak tahrif edilmediğini savunmuştur. Fakat bazı ayetleri işlerine geldiği gibi yorumlamaya başlamış ve görüşlerini desteklemek amacıyla çeşitli rivayetler uydurmuştur ki, bu yorumları sağlam akıl sahibi bir insan kesinlikle kabul etmez. 177Âlûsî'nin görüşlerini aktarmaya geçmeden evvel, aynı konulardaki Şia görüşünü de ortaya koymaya çalıştık. Bunun nedeni ise, Âlûsî'nin Şia hakkındaki görüşünün doğru olduğunu ve dolayısıyla da eleştirilerinde haklı olduğu gerçeğini ortaya koymaktır. Araştırmamızı, Âlûsî ve Şia'nın görüşlerini tahlile tabi tutmak suretiyle bitirdik. 178
Özet (Çeviri)
x SUMMARY Shiism had an important role in the Islamic philosophy since Islam was born till today and will always maintain their position the way it has been. Ehl-i Sünnet has put a great effort to explain this group and the essential elements of the group. We decided to refer Abu-s Sena Sihabuddin Mahmut Alusi's views in order to start our work on Shiite issue because of his reliable high-level scientific knowledge and the social environment he was in. He lived in the 19th century, was the son of Abdullah Efendi, acted as Mufti of Baghdad also the author of Ruhu'l-Me'ani. We started our study by explaining his high level of scientific knowledge, studies, and the people who criticized him, as it was very difficult to find enough information sources about Abu-s Sena Shiabuddin Mahmut Alusi in Turkey. At the end of the study, it was discovered that he was criticized unfairly and because of ignorance of the people. We tried to present some unique information about Shiism and explain what is at the base of it. I also put forward that according to the Shiite sources, Abdullah Bin Sabe has established Shiism, a Jewish person who has ulterior motive about Islam. In the next phase of our study, we tried to find out how Shiites understand Qur“an and their views about the holly book. It was evident that there was no concrete expressions found about that issue, since Shiites claimed that Qur”an was falsified and some of the parts of the holly book was missing while later, their claim was opposite. They also 179I commented on some verses of Qur'an according lo thelr^lewirand wishes and to support those comments and views they made-up some stories that no clever human being could believe. I tried to put forward the Shiite views before I presented Alusi's opinions about Shiites. The reason for this was to prove that Alusi's ideas are right and critics he directed to Shiism are the reality. I concluded my study with the analysis of both Alusi's and Shiites' views. 180