Türkmenistan'da hadis kültürü (Hicri ilk dört asır ve günümüz örnekliğinde)
Hadith culture in Turkmenistan
- Tez No: 122311
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
ÖZET Yağşımuradov, Gulamullah, Türkmenistan'da Hadis Kültürü, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, 327 s. Araştırmamız esasen üç bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde araştırma bölgemiz olan Türkmenistan'ın coğrafi konumunu ve İslamdan sonraki tarihini genel olarak kronolojik bir şekilde vermeye çalıştık. Araştırmamızın H Bölümünü iki kısımda ele aldık. A kısmında genel olarak bölgeye hadis ilminin girişi ve gelişimi konusu üzerinde durduk. B kısmında ise bölgede yaşamış ve yetişmiş olan muhaddis şahıslan, yani bugünkü Türkmenistan devleti sınırları içerisinde hadis ilminin gelişimi konusunda faaliyette bulunmuş olan şahıslar hakkında kısa bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Bunu yaparken, şahıslar hakkında belirtilmiş olan kanaatlerden bir kısmını zikrederek bazı değerlendirmelerde bulunduk. Araştırmamızın III. Bölümünde Türkmenistan'ın hadis alanındaki mevcut durumunu tespit etmeye çalıştık. Bu bölümü iki kısımda ele aldık. A kısmında Türkmenistan'da hadis alanında yapılmış olan günümüzdeki çalışmaları, B kısmında ise Türkmenistan Milli Elyazmalar Enstitüsü kütüphanesinde halen mevcut olan elyazma eserleri konu edindik. Sonuç ve Değerlendirme kısmında ise araştırmamız sonucunda ortaya çıkan kanaatimizi genel olarak arzetmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Yagshimuradov, Gulamullah, Hadith Culture in Turkmenistan, Consultant: Prof. Dr. Hayri Kirbashoglu, 327 s. Our research is mainly divided into three parts. I chapter is about Turkmenistan's geographical location and chronology of Turkmenistan's general hisrory after Islam. The II chapter of the research is divided into two parts. Gemerally, in part A we concentrate on entrance and devolopment of hadith science. Whereas in part B we gave short information about people called muhaddis lived on the area where Turkmenistan includes in its borders. Doing this we have mentioned the opinion of other researchers about persons and tried to evaluate them. In HI chapter of our research, we have tried to determine the present condition of hadith knowledge in Turkmenistan. We have divided this chapter in two parts. Part A is present studies about hadith in Turkmenistan. Part B is about manuscripts arts that are collected and still exist in library of Turkmenistan National Manuscript Institution. In conclusion and evaluation parts we have genarally tried to summarize our opinion which we gathered during this research.