Dağlık alanların iklim üzerine etkisine bir örnek: Samanlı dağları
A Sample on the effect of mountainous areas on climate: Samanlı mountains
  1. Tez No: 122388
  2. Yazar: ESRA YAZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Marmara Bölgesi' nde bulunan, Kuzey Anadolu Dağları' nın batıdaki uzantısı olarak bilinen Samanlı Dağları, kuzey, güney ve doğudan depresyonlarla çevrilmiş, batıda ise İzmit ve Gemlik körfezlerinin oluşturduğu girintilerle Marmara denizine doğru uzanan yarımadada yer almaktadır. Samanlı dağlarının da bulunduğu alan, kış mevsiminde polar cephenin hareket alanında yer aldığından sık sık yağış almaktadır. Yaz mevsiminde, bu alanı etkileyen hava kütlesi nemli ve serin olduğundan estiği günlerde yaz sıcaklığı hafiflemektedir. Sıcaklık değerleri, deniz kenarındaki alanlardan yükseklere çıkıldıkça ve iç kısımlara gidildikçe düşmektedir. Böylece Samanlı dağları, doğu ve güneydoğusundaki karasal etkilerin belirginleştiği kısımlara doğru bir geçiş alanında bulunur. Bölgenin özellikle kuzey kısımlarında sıcaklık rejimi daha çok Doğu Karadeniz kıyılarındaki şartlara benzerlik gösterir. Yaz sıcaklıkları da asıl Akdeniz iklimine göre biraz daha azdır. Samanlı dağlarının her tarafı aynı miktarda yağış almamaktadır. Kuzeydeki yamaçlar, bu doğrultudan gelen hava kütlelerine etki ederek onları yükseltir ve bu kısma bol yağış bırakmalarına yol açar. Güney yamaçlar ise yağmur gölgesinde kalmaktadır.Bakı koşulları dışında yağışın dağılışını yükselti de etkilemektedir.Yükseklere çıkıldıkça yağış miktarı artar, çevredeki depresyonlar ise daha az yağış alan kısımları oluştururlar. Samanlı dağlarında bakı, yükselti, hava kütlelerinin hareket alanına göre bulunduğu konum gibi coğrafi faktörler değişik lokalklima alanlarının oluşmasına neden olmaktadır.Böylece kuzey yamaçlarda yağışlı, yazlan daha serin alanlara karşı,güneyde daha kurak ve yazları sıcak alçak kısımlar ile bunlar arasında Samanlı dağlarının daha serin ve yağışlı, kışlan daha soğuk yüksek kısımla rı farklı lokalklima alanları olarak dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Samanlı Mountains which are known as an extending part in west of North Anatolia Mountains in the Marmara region take place in the peninsula which is surrounded by depressions in the north, south and east and extend toward to the Marmara Sea with the indentations that are formed by İzmit and Gemlik bays. The area of Samanlı mountains takes precipitation frequently because it is in the movement area of polarization front in winter season. Because the air mass that affects this area during the summer season is moist and cool the summer temperature becomes less in the days the wind blows. The temperature values decrease as the altitude and the distance toward to the interior parts increase. So Samanlı mountains are in a transition area toward to the parts that the continental effects of east and south-east become evident. Heat regime particularly in the north parts of the region shows similarity mostly to the conditions of the East Black Sea coasts. Summer temperatures originally are a little less than those of the Mediterranean climate. All sides of Samanlı mountains do not take the same amount of precipitation. North sides cause to rise the air masses that come from this direction and ample precipitation in this part. However south sides stay in the rain zone. Except the position conditions the altitude also affect the dispersion of precipitation. As the altitude increases the amount of precipitation increases and the depressions surroundings form the less precipitation parts. Geographical factors such as position, altitude and the place of Samanlı mountains according to the movement area of air masses cause to take form different local-climate zones. Therefore it is noticeable as various local-climate zones: in the north sides of low parts of Samanlı mountains it is rainy and cooler, but in the south drier and hot in summers and in the high parts between them it is cooler and rainy and cold winters.