Gençler ve intihar: Diğer yaş gruplarıyla farklılaşan özellikler
Youth and suicide: Differences in comparison with other age groups
  1. Tez No: 122395
  2. Yazar: AYŞEGÜL DURAK BATIGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET İntihar oranları son yıllarda, özellikle gençler arasında dramatik bir artış göstermektedir. Bu durum da doğal olarak konuya olan ilgiyi arttırmakta ve üzerinde çok sayıda araştırmanın yapılmasına neden olmaktadır. Konu ile ilgili literatür incelendiğinde, özellikle problem çözme becerilerinde yetersizlik, öfke/saldırganlık ve dürtüşe! davranışlar ile intihar arasındaki ilişkilerin araştırıldığı çalışmaların yoğunluğu dikkati çekmektedir. İntihar ile ilgili olarak ülkemizde yapılan çalışmalar gözden geçirildiğinde ise Şahin ve ark. (1994)'nın yapmış olduğu bir çalışmada elde edilen bulgular ilginçtir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre gençler, hangi yaş grubunda olursa olsun, insanların intihar için daha fazla nedeni olabileceğine inanmaktadırlar. Orta yaş ve yaşlı grupta ise böyle bir eğilim gözlenmemektedir. Bu sonuç,“acaba gençler intiharı akıllarına ilk gelen bir problem çözme yolu olarak mı görüyorlar?”,“problem çözme becerilerinde bir yetersizlik mi var?”,“bir problem ile karşılaştıklarında dürtüsel mi davranıyorlar?”,“öfkelerin denetleme, bilişsel başaçıkma stratejilerinde bir yetersizlik mi var?”gibi soruları akla getirmektedir. Bu çalışmanın amacı da 13-62 yaş arasındaki insanların çeşitli durumlar ve problemler karşısında intiharı akıllarına ilk çözüm yolu olarak getirmede farklılaşıp farklılaşmadıklarını belirlemek ve bu eğilimin, intihar olasılığı, problem çözme becerileri, öfke/saldırganlık gibi değişkenler ile ilişkisini saptamaktır. Bu amaçla, 13-62 yaş arası 619 kişiye (351 kadın, 267 erkek) daha önce geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Problem Çözme Envanteri”,“Kısa Semptom Envanteri”,“İntihar Olasılığı Ölçeği”,“MMPİ Dürtüsel Davranışlar Alt Ölçeği”,“Çok Boyutlu Öfke Envanteri”200ve bu çalışma için geliştirilmiş olan“Çözüm Yolları Envanteri”uygulanmıştır. Yapılan analizler bize; bir model taslağına ulaşabileceğimizi göstermiştir. Buna göre, eğer bireylerin problem çözme becerilerinde bir yetersizlik varsa; öfke/saldırgan davranışlar ve dürtüsellik özelliklerine de sahip iseler intihar olasılıklarının artmaktadır. Burada“yaş”, önemli bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. 13-24 yaş grubunun tüm ölçeklerden aldıkları puanların, diğer yaş gruplarının aldıkları puanlardan daha yüksek olduğu dikkatleri çekmektedir. Yani; gençler problem çözme becerileri konusunda daha yetersiz görünmekte, daha dürtüsel davranmakta ve daha fazla miktarda öfke ile ilişkili görünmektedirler. Ayrıca, kendilerine sunulan stresli bir durum ya da olay karşısında, bir çözüm yolu olarak“intihar”!, ileri yaşlardaki bireylere oranla daha sık akıllarına getirmektedirler. Başka bir deyişle;“yaş”temel değişken olarak ele alındığında, 13-24 yaş grubunun problem çözme becerileri düşük, öfke/saldırganlık ve dürtüsellik düzeyleri ise yüksektir. Bu durumda intihar olasılığı da yüksek olarak karşımıza çıkmaktedir. Yirmidört yaş ve üzeri grupta ise bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Bu yaş grubunda; problem çözme becerileri yüksek, öfke/saldırganlık ve dürtüsellik düzeyleri ise düşüktür. Bu durumda, doğal olarak intihar olasılığı da düşük görünmektedir. 201
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last few years suicide rates are presenting and dramatic increase among young people. Naturally, this situation has been attracting the attention of researchers. There are many investigations on the subject. When one looks at the literature on the subject it is seen that the majority of the inveatigations are on the topic of deficiency in problem solving skills, anger, and impulsive behavior. When we look at the research on suicide conducted in Turkey a study by Şahin at all (1994) attracts are attention with its interesting findings. According to this study, young people beliave that people of all ages have many reasons for suicide. On the other hand no such trend is observed among middle aged and old people. This result have lead us to ask the question:“Is it possible that young people think of suicide as the most salient problem solution?”or“Are there any deficiencies in their problem solving skills?”,“When they meet a problem are young people more impulsive?”,“Do they have deficiencies in anger control and cognitive coping strategies”. The purpose of this study is to investigate whether 13-62 years people (352 women, 267 men) differ in thinking suicide as the first solution when they are confronted with stressfull situations and the relationship of this trend to suicide probability, problem solving skills and anger. In accordance with this purpose several assessment instruments which were already standardized for the turkish culture were used. This are“Problem Solving Inventory”,“Brief Symptom Inventory”,“Suicide Probability Scale”,“MMPI-lmpulsivity Scale”, Multi-Dimentional Anger Inventory". For this study an inventory to investigate 202the solutions to problems was also developed. This open ended scale asks people the first solution they think of when they are confronted with a stressful! situation. The result have shown that suicide probability increases as problem solving skills decreases and as anger and impulsivity increases. Age is an important mediating between 13-24 years of age had higher scores on all the scales which were used. In other words, young people seem to have less problem solving skills, more impulsivity and higher degrease of anger. Also when they are presented with a stressfull situation they have a greater tendency to think of suicide as the solution to the problem. In other words, when age is taken as the major variable it is seen that the group which is 13-24 years old have less problem solving skills, higher anger and impulsivity, higher suicide probability, and greater tendency to think of suicide as a solution to problems. The tendency is just the opposite for the older age group. 203