Serbest Cumhuriyet Fırkası ile çok partili hayat denemesinde bir gazete: Zekeriye Sertel yönetiminde Son Posta
A Newspaper during the multy-party political life trial with LRP: Son Posta under the control of Zekeriya Sertel
  1. Tez No: 122407
  2. Yazar: BURAK SÖNMEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özet Sönmezer, Burak, SCF İle Çok Partili Siyasal Hayat Denemesinde Bir Gazete: Zekeriya Sertel Yönetiminde Son Posta, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Murat Güvenir, 128s. Bu çalışmada 1930 yılında, Serbest Cumhuriyet Fırkasının kurulmasıyla yaşanan çok partili siyasal hayatla eş zamanlı olarak, yayın hayatına giren ve yayın politikası Zekeriya Sertel tarafından belirlenen Son Posta gazetesi incelenmiştir. Çalışmanın iki ana bölümü vardır. Bunlardan birincisinde, Zekeriya Sertel Yönetimindeki Son Posta gazetesinin içerisine doğduğu siyasal ortam ve buradaki iktidar-basın ilişkileri incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümdeyse, Son Posta'da savunulan temel fikirlerin niteliğiyle ilgilenilmiştir. Bu çerçevede gazetenin desteklediği çok partili parlamenter rejimle, ekonomi politikalarında devlet sosyalizmi olarak formüle edilen önerinin özünde sosyalist bir içeriğe sahip olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Sönmezer, Burak, A News Paper During The Multy-Party Political Life Trial With LRP: Son Posta Under The Control of Zekeriva Sertel. Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Murat Güvenir, 128p. This study analyses the publication policy of the newspaper Son Posta which was determined by Zekeriya Sertel. The initial publication year of this paper, 1930, coincides with the establishment year of the Liberal Republican Party. The study is composed of two main parts. The first part focuses on the political environment that Son Posta was in while analysing the political power and media relationship of the time. As for the second part, the characteristic of the opinions defended by Son Posta is examined. Finally, the study attempts to reveal the socialist essence of the proposal formulated as state socialism in economic policies together with the multi-party parliementary regime that Son Posta defended.