Cumhuriyet Dönemi eğitiminde Hasan Ali Yücel ve Köy Enstitüleri
The influence of Village Institutes and Hasan Ali Yücel to the education in the Republic of Turkey
- Tez No: 122406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Cumhuriyet Dönemi eğitiminde önemli bir yere sahip olan Köy Enstitüleri ve başmimarı Hasan Ali Yücel'in bu kuruma ve Türk eğitimine katkılarını ele almaktır. Türk eğitim tarihinde, en uzun süre Milli Eğitim Bakanlığı görevinde bulunan ve görevde bulunduğu süre içerisinde gerçekleştirmiş olduğu yenilik ve atılımlarla Türk eğitimine damgasını vuran Hasan Ali Yücel, toplumun aydınlanmasını ve çağdaşlaşmasını amaç edinmiştir. Eğitimimizi Atatürkçü ilkeler doğrultusunda yeniden yapılandırmış, Türkiye'nin koşullarına uygun, özgün ve milli bir niteliğe kavuşmasına katkı sağlamıştır. 17 Nisan 1940'da Köy Enstitüleri Kanunu'nun kabul edilmesi ile kurulan Köy Enstitüleri, köy öğretmeni ve köye faydalı olacak meslek mensuplarını yetiştirmek amacıyla, tarıma elverişli arazisi bulunan yerlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 21 değişik yerde açılmış ve 27 Ocak 1954' e kadar fâaliyette bulunmuştur. Faaliyette bulunduğu süre içerisinde Türk toplumunun temelini oluşturan köyün ve köylünün kalkınmasını amaç edinmiş, Atatürk devrim ve ilkelerinin bayraktarlığını üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the Village Institutes which had importance on the education during the Republic Period and the contributions of Hasan Ali Yücel, the fonder of these institutes, to the Turkish Education System. Hasan Ali Yücel had the longest charge as the Minister of Education, intended the community to contemporize and be enlightened with the innovations and advances pioneered by himself. He had contributions to our country, nationalizing it and reforming in accordance to the Principles of Atatürk. With the acceptance of the Law on the Village Institutes April 17 1940, 21 institutes were formed on different locations with fields agorable and were active till January 27 1954. These institutes were to educate and prepare people with useful occupation to our villages. During the period mentioned above, by targeting the rural contemporizing, had the pioneering act on the Revolutions and Principles of Atatürk.