SSCB sonrası Türk-Rus siyasal ve askeri ilişkileri (1992-2002)
Turkish-Russian relations after the collepse of Societ Union
- Tez No: 122410
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÖNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
SSCB SONRASI TÜRK - RUS SİYASAL ve ASKERİ İLİŞKİLERİ (1992 -2002) (Tez Özeti) Tez çalışmasının birinci bölümünde Türk-Rus ilişkilerinin tarihi gelişim süreci, Soğuk Savaş sonrası Türkiye'nin ve Rusya'nın yeni jeopolitik konumu, Rusya'da jeopolitik kuramlar ve uygulamalar, Rusya Federasyonu'nun dış politika doktrini gibi konular ele alınıp incelenmiştir. Türk-Rus ilişkileri tarihi 500 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. XVIII asırdan başlayarak yoğunlaşan Rus-Türk ilişkileri çok sayıda savaş etrafında dönmüştür. İkinci Dünya Savaşından sonra Türkiye, komünizm karşıtı blokta yer almış, NATO'nun önemli bir kanat ülkesi konumuna gelmiştir. Soğuk Savaşın sona ermesiyle, Türkiye ve Rusya arasında ikili ilişkiler hızlanmış, yeni işbirliği olanakları ortaya çıkmıştır. Bu dönemde Türk-Rus ilişkilerinin karakteri, Rusya'daki siyasi iktidarlardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Yeltsin dönemindeki“rekabet”dönemi, Putin' in iktidara gelmesinden sonra“kontrollü işbirliği”şeklinde olmuştur. Tezimizin ikinci bölümünde Türkiye-Rusya makilerinin temel dinamikleri, Türkiye ve Rusya arasında sorunlu alanlar, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliği olanakları ele alınıp incelenmiştir. Türkiye ve Rusya ilişkilerindeki sorunlu alanlar Kafkaslar ve Orta Asya bölgesi, Karabağ sorunu, Çeçenistan sorunu, PKK sorunu, Avrupada Konvansiyonel Silahların İndirimi Antlaşmasının Rusya tarafından ihlali, Boğazlar, S-300 füzeleri sorunu olmuştur. - Türkiye ve Rusya arasındaki olumlu seyir izleyen işbirliği alanlarından birisi de savunma sanayisidir. Rusya Türk ordusunun 30 yıl içinde 150 milyar harcama yapacak modernizasyon programında yer almak için çaba sarf etmektedir. Diğer taraftan Batı'da üretilen silahlara oranla Rus silahının daha ucuz olması ve üstün teknik özelliklere sahip olması nedeniyle iki ülke arasındaki savunma sanayisi alanındaki işbirliği için iyi imkanlar ortaya çıktığını söyleyebiliriz, iki ülke arasında 1998'de imzalanmış“Ortak Askeri Teknoloji Komisyonu”nun kurulması, Askeri Alanda İşbirliği Çerçeve ve Askeri Personel Eğitim İşbirliği anlaşmalarının imzalanması çok önemli bir gelişmedir.
Özet (Çeviri)
Turkish - Russian Relations After the Collapse of Soviet Union: Political and Military Dimensions (1992-2002) ( Thesis Abstract) m uuc itrsx cnapter of the diesis we analyzed such issues as the historical background of Turkish-Russian relations, the new geopolitical positions of Turkey and Russia after the Cuiu vv ar, the geopolitical theories and implications in Russia and the new foreign policy doctrine of Russian Federation. Turkish-Russian relations are embracing the period of 500 years.Since the XVIII century these relations were surrounded by the big amount of wars. After the WWII Turkey has taken its place in the anti-communist block, becoming one of the key states inside NATO. The revitalization of bilateral relations between Turkey and Russia has begun aftter the end of the Cold War. During mis period these relations were mostly influenced by the Russian ruling elite. The“ competition”stage during Yeltsin's presidency has been replaced by“ controlled cooperation”in the new Putin's period. In the second chapter we have mostly focused on the essential dynamics of these relations, considering the points of conflict and also the possible spheres of cooperation between Russia and Turkey. The essential conflicts between them are going along the following lines: Central Asia and Caucasus as the competetive spheres of influence, the Karabakh problem, PKK, the neglect by Russian Federation of the European Convention on Reducing of Conventional Weapons, Turkish Straits and S-300 missiles. One of the spheres of cooperation between Russia and Turkey that seems to be quite positive is the the cooperation in the defense area. Russia tries to be included in the modernisation program designed for Turkish army which will allow Turkey to have military expenses equal to 150 billions in 30 years. From the other side, probably, there are further opportunities to both states' cooperation in this sector due to the high technical characteristics and lower prices for the Russian weapons. The establishment of Common Military Committee me signing of conventions on Military Cooperation and Personeli Education are the significant steps on this way