Türkiye'de çok partili hayata geçiş sürecinde sol iki parti: Türkiye Sosyalist Partisi ve Türkiye sosyalist Emekçi Köylü Partisi
Two leftist party in the process of transition to multi-party life in Turkey: The Socialist Party of Turkey and the socialist Workers and peasants Party of Turkey
  1. Tez No: 122411
  2. Yazar: SAVAŞ DANACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Sol hareketin çok partili hayata geçiş sürecinde yürütmüş olduğu siyasi faaliyet iki ayrı döneme ayrılabilir. Sol hareket II. Dünya Savaşı'nın ardından Tan olaylarına kadar geçen ilk dönemde, parlamento içinde ortaya çıkan muhalefetle birlikte, tek parti rejimine karşı bir“Demokrasi Cephesi”oluşturmaya çalışmıştır. Söz konusu cephe girişimi, TKP'nin savaş sonrasında uygulamaya koyduğu cephe stratejisi ile bir paralellik taşımaktadır. Tan olaylarının ardından başlayan ikinci dönemde ise ağırlıklı olarak TKP'li kadrolar tarafından yürütülen yasal parti çalışmalarına tanık olmaktayız. Sol hareketin bu girişimleri bir ay gibi kısa bir süre içerisinde TSP ve TSEKP bölünmesiyle sonuçlanacaktır. Söz konusu ayrışmanın temel nedeni, TKP içerisinde 1920'lerde başlayan parti içi çekişmelerin devamı olarak görülmektedir. TSP kadrolarının önemli bir kısmının, Nazım Hikmet'in başını çektiği ve Pavli Kongresi'nin ardından TKP'den tasfiye edilen parti içi muhalefete bağlı unsurlar oluşturnaktadır. TSP'nin, TKP muhalefetinin örgütlendiği bir parti görünümü kazanması, resmi TKP çizgisini temsil eden Şefik Hüsnü Değmer grubunu ikinci bir yasal parti kurmaya yöneltmiş böylece TSEKP ortaya çıkmıştır. Dalayısıyla solun bu süreç içerisinde yaşadığı örgütsel bölünmenin temelinde, TKP kadrolarına hakim olan sekter anlayışının yattığını söylemek sanırız yanlış olmaz. TKP gibi TSP ve TSEKP'nin kaderi de Türk-Sovyet ilişkileri tararından belirlenmiştir. TKP, II. Dünya Savaşı öncesinde, Türk-Sovyet dostluğunun bir gereği olarak Komintern tarafından tasfiye edilirken, savaş sonrasında iki ülke arasında ortaya çıkan gerginlik, TSP ve TSEKP'nin kapatılmasının da temel nedeni olmuştur. 152 m Eİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the process of the transition of the Turkish political life from the one party-system to the multi-party one, the activity which was implemented by the Turkish“leftist”movement can be concluded in two perious. İn the first period which began with the end of the World War II and ended with the 'Tan“ case, the leftist with the opposition that had occured in the parliament tried to the costitute a ”Democratic Front“ against ”single-party“ regime. The mentioned ”Democratic Front“ was in accordance with the ”front“ strategy that was adaptede by the TKP after the World War H. İn the second period which initiaded after the ”Tan" case, the efforts of the members of the TKP was concentrated on founding a legal party. İn a one month period such kinds of effors of the leftist movement made way for a division as TSP and TSEKP. The main causes of the mentioned segmentation can be found in the struggles which occured during the 1920s in the TKP. İn this context, important part of the TSP' s members originated from the opposition movement in TKP, of which the leader was Nazım Hikmet and which was eliminated with the Congress of Pavli. İt can be said that TSP was occured as a legal aprty of the oposition movement that had been established in side the TKP. Consequently, Şefik Hüsnü Değmer and his comrades who represented the illegal TKP, was forced to constitute a second legal party with the name of TSEKP. Therefore it can be easily concluded that the division which had occured among the leftist in this period, mainly emerged from the secter opinions. 153