Avrupa Birliği'nde tarıma yönelik mali yardımlar ve Türkiye ile bir karşılaştırma
Financial aids related to agriculture in European Union and a comparison with Turkey
  1. Tez No: 122412
  2. Yazar: ÖZDEN CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nde Ortak Tarım Politikası'nda tarıma yönelik mali yardım düzenlemeleri, pazar politikası ve yapısal politikaya dayandırılmıştır. Pazar politikası ile tarım ürünlerinde ulusal destekleme mekanizmaları uyumlaştırılmış ve üçüncü ülkelerden gelen ürünler için ortak gümrük engeli konulmuştur. Topluluk, anahtar sektörlerde kendi kendine yeter düzeye ulaşmış, bazı sektörlerde fazlalık vermeye başlamış ve reformlar sürekli hale gelmiştir. Yapısal politika ile pazar politikasını desteklemek üzere öncelikle tarım sektöründe yapısal ayarlamalar üzerinde durulmuştur. Zaman içinde pazar politikası reformlarını destekleyici önlemler, yapısal politika içinde yer almıştır. Gündem 2000 ile pazar politikası içinde mali yardımlar, öne geçmiş, kırsal kalkınma politikası, yapısal politika kapsamında önemli olmuş ve pazar politikası, önemini kaybetmiştir. Türkiye'de tarımın desteklenmesi, genel olarak, girdi sübvansiyonu şeklinde yapılmıştır. Doğrudan gelir desteğine geçiş yapılmaktadır. Türkiye'nin AB'ye üye devlet olmasını öngören Ankara Antlaşması ve izleyen belgelerde Ortak Tarım Politikası'na uyum gerekliliği bulunmaktadır. Topluluk Müktesebatı'nın üstlenilmesinin gerekmesinin yanı sıra etkin bir uygulama için kurumsal ve hukuki düzenlemelerin yapılması, çiftçilere rekabet gücünün kazandırılması ve mali yardımın sağlanması gerekmektedir. Avrupa Birliği'nin mevcut genişleme perspektifinde MDAÜ, Kıbrıs ve Malta bulunmaktadır. Türkiye de aday ülke konumundadır, ancak, Türkiye için katılım görüşmeleri ve üyelik tarihleri henüz belirlenmemiştir. Topluluk Müktesebatı'nın benimsenmesi için Topluluk yardımı verilmektedir. MDAÜ için SAPARD ile tarımsal ve kırsal kalkınma amaçlı Topluluk yardımı taahhüt edilmişken, Türkiye için tarım konusunda ayrı bir fon oluşturulmamıştır. 230Bu bağlamda,“Avrupa Birliği'nde Tarıma Yönelik Mali Yardımlar ve Türkiye ile Bir Karşılaştırma”başlıklı çalışma ile AB'de ve Türkiye'de tarıma yönelik mali yardım uygulamaları, Türkiye'nin OTP'ye uyumu ve AB'nin genişleme sürecinde mali yardım politikası incelenmiştir. 231
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In European Union the legislation of financial aid related agriculture in the Common Agriculture Policy was based on market policy and structural policy. With the market policy, existing national price support mechanisms were harmonised and a common customs barrier was established for goods coming from third countries. The Community was self-sufficient in key sectors, began to move into surplus in some sectors and the reforms was continuous state. With the structural policy, in order to support the market policy, it was firstly focused on the structural adjustments in the farm sector. In the course of time, the measures accompanying the market policy reforms were included in the structural policy. With Agenda 2000, the financial aid has gone to the fore within the market policy, the rural development policy has been important within the structural policy and the market policy has lost its importance. In Turkey agriculture has been generally supported with the input substitution. It is transformed in to the direct income support. There is harmony necessity for the Common Agricultural Policy in Ankara Agreement and the following documents foreseeing that Turkey will be a member state of EU. Besides it is necessary that acquis communautaire is accepted, it is necessary that institutional and legislative adaptations must be done, fanners must be acquired competition power, and financial assistance must be provided, for effective implementation. There are CEECs, Cyprus and Malta in the current enlargement perpective of European Union. Turkey is also in the situation of the candidate country, but, the dates of accession negotitations and membershipment have not been determined yet. Community aid is given for adopting the Community acquis. While the Community financing has been undertaken for 232 K