İkinci Meşrutiyet birinci ve ikinci yasama döneminde Osmanlı Ayan Meclisi (1908-1912)
The Ottoman Senate in the first and second sessions of the second Ottoman constitutional period (1908-1912)
- Tez No: 122421
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
ÖZET İkinci Meşrutiyet Birinci ve İkinci Yasama Döneminde Osmanlı Ayan Meclisi (1908-1912) Bu tezde ikinci meşrutiyetin ilk iki yasama döneminde (1908-1912) Osmanlı Parlamentosu'nun önemli bir kanadını oluşturan Ayan Meclisi incelenmiştir. Osmanlı Parlamentosunun Birinci Meşrutiyet dönemindeki (1877-1878) çalışması, kısa süreli olmuştur. Meclisin asıl faaliyeti ikinci meşrutiyet dönemindedir. Birinci Meşrutiyet döneminde ve İkinci Meşrutiyetin ilk yılında(l 908-1 909) bu Meclisin birleşimleri içtüzük gereği gizli gerçekleştirilmiştir. Daha sonra yapılan içtüzük ve anayasa değişikliğiyle bu engel ortadan kalkmıştır. Ayan Meclisi üyeleri padişah tarafından ömür boyu olarak atanır. Üye sayısı Mebusan Meclisi 'nin üçte birini geçemez. Her iki yasama döneminde bu kota doldurulmamış, ancak yansı kullanılmıştır. Osmanlı Ayan Meclisi bir yüksek meclistir. Üyeleri bu dönemde ağırlıklı olarak üst düzey sivil ve asker devlet görevlileri arasından atanmıştır. Soyluluk gibi nedenlerle bu meclise yapıldığı öne sürülebilecek atamalar hayli azdır. Üyelerin siyasal partilerle olan resmi bağlan geç bir tarihte (1911) kurulmuştur. Mecliste bu dönemde de siyasal parti faaliyetleri yerine kişisel muhalefet odaklan vardır. Gayr-ı müslim üyeler sultana ve devlete bağlıdırlar. Ayrılıkçı hareketlere karşı görünmektedirler, bunların mevcudiyetinin dile getirilmesinden ise hoşnut olmamaktadırlar. Ayan Meclisi bir ikinci meclistir. Anayasada açıklanmış görevlerinden en başta geleni Mebusan Meclisi'nden gelen kanun ve bütçe tasarılarını incelemektir. Bunun dışında başvuru halinde anayasayı yorumlar, Meclise sunulan dilekçeleri inceleyerek gerekli işlemleri yapar. Meclis, tasarıları inceleme görevini anayasada yer alan kıstaslara göre gerçekleştirir. Bunlar“umur-u diniye ve zat-ı hazret-i padişahinin hukuk-u seniyesine ve hürriyet ve Kanun-u Esasi ahkâmı ve devletin tamamiyet-i mülkiyesi ve memleketin emniyet-i dahiliyesi ve vatanın esbab-ı müdafaa ve muhafazasına ve adab-ı umumiyesidir.”Ancak Meclis her iki yasama döneminde de bu kriterleri tasarıları incelerken hesaba katmış gözükmemektedir, yaptığı incelemelerde bu kriterlerden bağımsız şekilde davranmıştır. Ayan Meclisi, mebusların tabiriyle Osmanlı Mebusan Meclisi'nin“büyük biraderi”dir. Bununla birlikte iki meclis arasındaki ilişkiler dalgalı bir seyir izlemiştir. Ayan 377Meclisi hükümeti denetleme hakkı istemiştir. Mebusansa Âyan'ın ayrıcalıklı konumunun sona ermesi için baskı yapmıştır; ömür boyu üyeliğin süreli hale gelmesi, Ayan Meclisinin sadece üçte birinin padişah tarafından atanması, kalanının halk tarafından seçilmesi, Ayan maaşların azaltılması için çaba sarf etmiştir. İki taraf da bu konuda sonuç alamamıştır. Mebusan Meclisi üyeleri Âyan'ı zaman zaman eski idarenin adamları olarak suçlamıştır. Âyan'ın, mali alandaki bazı tasarıları tekrar görüşülmek üzere geri çevirmesi Mebusan'ın tepkisini toplamıştır. Meclis üye sayısının yetersizliği, içtüzüğün bazı durumlarda yetersiz kalması, üyelerin bazılarının aynı zamanda başka devlet görevlerini sürdürmeleri, yaşlılıkları zaman zaman meclis çalışmalarını verimini düşürmüştür. Mebusan Meclisi'nin bazı tasarılar; kendilerine gecikmeli yollaması da çalışmaları olumsuz etkilemiştir. Bununla beraber üyelerin entelektüel birikimleri, tecrübeleri, görgüleri meclis çalışmalarına önemli ölçüde yansımıştır. Zengin içerikli tartışmaları meclisin göz dolduran bir yönüdür. Osmanlı-Türk parlamento tarihinin bu kendine özgü kurumu, üçüncü ve dördüncü yasama dönemlerinin de incelenmesiyle tamamıyla ortaya çıkarılacaktır. 378
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Ottoman Senate in The First and Second Sessions of The Second Ottoman Constitutional Period In this thesis the Ottoman Senate which is an important part of the Ottoman Parliament is analysed in detail during first and second session of the Second Ottoman Constitutional Period (1908-1912). The Ottoman Parliament in the First Ottoman Constitutional Period (1877-1878) worked only for a short period. It rather worked actively in the Second Ottoman Constitutional Period. The sittings of the Senate were closed to the public by the Internal Regulations in the First Ottoman Constitutional Period and in the first year of the Second Ottoman Constitutional Period (1908-1909). They were opened to the public after the Internal Regulations and constitutional changes. The members of the Senate were appointed by the Sultan for lifetime. The number of the members could not exceed one third of the Chamber of Deputies. Only half of this quata were used in both sessions. The Ottoman Senate was an upper house. Its members were appointed mostly from executive civil and military officers. There were probably a few members appointed because of aristocratic reasons. The members had official connections with the politicial parties at a later date in 1911. Personal oppositions existed instead of political party activities at this time. Non- muslim members were loyal to the Sultan and the Senate. They seemed to be opposed to the separative activities of the minorities, they even didn't tolarate to speak of that. Ottoman Senate was a second chambers. Of the duties stated in the constitution, the principal duty of the Senate was to examine the law bills and the budget bills sent from the Chamber. It also interpreted constitution when asked, examined the petitions submitted to the Senate and reacted accordingly. The Senate examined the bills whether they did not conflict with the religion, the soverignity of His Majesty the Sultan, liberty, the Constitution, the territorial integrity of the country, the internal security, defense of the country and moral values. In both sessions, however the Senate did not seem to take into consideration these criteria but to behave independently in examining the bills. 379The Senate was called by the members as“big brother of the Ottoman Chamber.”However they were not always in good relations. The Senate wanted to exercise a control over the goverment. The Members of the Chamber pressurised to end the previleges of the Senate; they wanted only one third of the Senate to be appointed by the Sultan and remaining members to be selected by the people, to limit the lifetime membership to a certain period and to decrease salaries of members of the Senate. None of the side reached legal solutions on this issues. The members of the Chamber sometimes blamed members of the Senate of being“man”of the previous administration (HAbdülhamit). The members of the Chamber reacted to the refusal of some bills on public finance by the Senate. The performance of the Senate reduced due to the age of the members in the sittings, the lack of the members in the sittings, inadequacy of the Internal Regulations in some issues, working of some members in other official duties. Work of the Senate was affected negatively by sending of the bills lately by the Chamber. The entellectuality, experience and manner of the members contributed substantially to the operation of the Chamber. Rich content of the discussions in the Chamber drew significant attention. The unique institution of the history of the Ottoman-Turk parliaments may be explored more extensively with analyses of the third and fourth constitutional sessions. 380