Banka teminat mektupları (harici garantiler-kontrgarantiler)
Letters of guarantee
- Tez No: 122422
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Erendaç, Filiz, Banka Teminat Mektupları (Harici Garantiler-Kontrgarantiler), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Asuman Turanboy, 131 s. TEZ OZETI Ticarî faaliyetlerin zamanla uluslararası alanda yaygınlaşması, piyasalardaki mal ve para akışının hız kazanması, aynı pazarda ve hatta uluslararası piyasalarda ticaret yapılmasını gündeme getirmiştir. Bu durum, birbirlerini tanımayan taraflar arasındaki“güven”arayışını hızlandırmış ve taraflar, aralarında akdedilen sözleşmelerle yetinmeyerek alternatif güven araçları, teminat mekanizmaları arama çabasına girmişlerdir. Piyasalarda“güven”unsurunun sağlanabilmesini teminen, yeni teminat mekanizmalarının kurulması, mevcut hukuk düzenlerinin bu gelişmeler çerçevesinde değişime uğraması ve bu mekanizmalarla ilgili yeni düzenlemeler yapılması gereğini doğmuştur. İşte banka teminat mektupları, piyasalardaki güvenin sağlanabilmesini teminen en pratik ve nakde tahvili en çabuk geçekleşecek çözüm olarak ortaya konulmuş ve gerek yurt içi gerekse uluslararası ticaretin hareketlenmesine neden olmuştur. Banka teminat mektuplarında, bankanın asli taahhüdü; herhangi bir protesto keşide edilmesine veya mahkeme kararına gerek olmaksızın ve borçlunun rızasını almaksızın, muhatabın ilk yazılı talebinde derhal ve gecikmeksizin ödemeyi taahhüdüdür. Bu unsurlar, teminat mektuplarının garanti sözleşmeleri olarak nitelendirilmelerinde de büyük önem taşımakta ve banka teminat mektuplarının nakde tahvili en kolay teminat olmasını sağlayan özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Teminat mektupları taşıdığı bu özellikler gereği, yurt içi uygulamanın yanı sıra uluslararası alanda da itibar görmüş ve etkisini hissettirmiştir. Tezimizde,“harici garanti”ve“kontrgaranti”olarak isimlendirilen ve uluslararası alandadüzenlenen teminat mektupları, aynı zamanda garantör bankalar açısından da büyük bir gelir kaynağı olmuş ve düzenlenen garanti mektubu meblağı nispetinde alınan komisyonlar, bankaların gelirlerinin önemli bir bölümünü teşkil etmeye başlamıştır. Diğer yandan, arz ettikleri öneme rağmen ne ülkemizde ne de temelini Roma Hukuku'ndan alan diğer Avrupa Devletleri Hukuk sistemlerinde konu ile ilgili yeterli yasal düzenleme bulunmamaktadır. Karşılaşılan sıkıntılar, yargı kararları ve doktrin görüşleri ile giderilmeye çalışılmıştır. Tüm bu nedenlerle, günümüzde artık“garanti sözleşmesi”olarak kabul edilen banka teminat mektupları, gerek düzenlenmesi esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti, gerekse bu sorunlara çözüm bulunabilmesini teminen tezimizin konusu oluşturmuştur. Ülkemizde teminat mektubu uygulaması; 2886 sayılı kanun gereği, çoğu zaman gerçek/ tüzel şahıslar arasındaki özel hukuk sözleşmeleri nedeniyle ve neredeyse tek tip metinler olarak karşımıza çıkmıştır. Kanun kapsamında düzenlenen bu metinler, her ne kadar tezimiz çerçevesinde detaylı olarak ele alınmamışsa da taşıdıkları genel özellikler itibariyle teminat mektubu türlerini içeren kısımda genel olarak incelenmiştir. Esas itibariyle bu metinlerin yurt dışı banka kontrgarantisi mukabilinde düzenlenmesi hali ve taşıdıkları özellikler nedeniyle dış muhabirlerle yaşanan sorunlar irdelenmiştir. Taraflar arasındaki özel hukuk ilişkileri nedeniyle düzenlenen teminat mektupları ise; uluslararası alandaki ilişkiler yönünden ele alınmış, yurt içi ticarî ilişkilerden kaynaklanan teminat mektubu düzenlenmesi konusu, tezimizin kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu kapsamda, uluslararası mal /hizmet alışverişleri ve yine uluslararası alanda açılan ihaleler nedeni ile düzenlenecek teminat mektupları ve bu mektupların taşıması gereken özellikli durumlar da ele alınarak incelenmiştir.Böylece tezimizin kapsamını uluslararası bazda düzenlenecek teminat mektupları oluşturmakla birlikte, banka teminat mektuplarının gelişimi, çeşitleri ve Hukukumuzdaki yerini tespit edebilmeyi teminen ilk bölümde genel açıklamalara yer verilmiştir. Açıklamalarımız, teminat mektupları hakkında Milletlerarası Ticaret Odası'nın yayımlamış olduğu“Talepler Hakkındaki Yeknesak Kurallar”adlı 458 no'lu broşür hükümleri ile paralellik arz etmekte ve ülkemiz mevzuatından kaynaklanan çelişkili bir takım hukuki kurumları irdelemeye yönelik olmuştur. Tezimizin ikinci bölümde mektup türleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise hukukî ilişkinin tarafları ve taraflar arasındaki ilişkilere yer verilmiştir. İlişkilerin tespiti, daha sonra ele alınacak teminat mektuplarının hükümleri konusunda yol gösterici olacak ve rücu ilişkisinin tespitinde önem arz edecektir. Genel açıklamalar, terminoloji kavramının ele alınması,“kontrgaranti”ve“harici garanti”kavramlarının bankacılık uygulamasındaki yerinin tespiti sonrası; tezimizin dördüncü bölümünde, uluslararası bankacılık uygulamasında kullanılan metinlerle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir takım özellikli hususlar ele alınmıştır. Nitekim, uluslararası piyasada teminat mektubu uygulamasına yol göstermeyi teminen yayımlanan“ICC Uniform Rules For Demand Guarantees- MTO Talep Garantileri Yeknesak Kuralları”ICC 458 sayılı yayım ile ülkemiz mevzuatında ortaya çıkan bir takım çelişkili durumlar da bu bölümde ele alınarak incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, teminat mektubu ile güvence altına alman riskin gerçekleşmesi ve mektubun tazmini halinde lehtara rücu konusu ele alınmıştır. Bu çerçevede daha önceki bölümlerde belirtilen tazmin talebinin taşıması gereken nitelikler ve bankanın tazmin talebini yerine getirmekten imtina etmesi halinde karşılaşılacak hukukî durumlar üzerinde durulmuştur. Tezimizin altıncı ve son bölümünde ise; teminat mektuplarının diğer bir takım hukukî kurumlar (ihtiyati tedbir, alacağın temliki, haciz) karşısındaki durumu tespit edilmiş ve bu kurumlar karşısında bankanın sorumluluğu saptanmıştır. Böylece altı ana bölümden oluşan Tezimizde uluslararası ticarî ilişkilerde güvenin sağlanabilmesini teminen düzenlenen banka teminat mektupları (harici garantiler-kontrgarantiler) konusunda, uygulamanın yarattığı hukukî sorunlar tespit edilerek çözüm yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Erendaç, Filiz, Banka Teminat Mektuplan (Harici Garantiler-Kontrgarantiler), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Asuman Turanboy, 131 s. SUMMARY The widening of the commercial transactions in the international field and the movements in monetary system has affected the merchants and speed up international trading operations. This progress exposed the searches for the need of confidence and security between the traders and the traders not being contented by the bilateral agreements between themselves have begun to endeavor to find out alternative securities. The need of new security mechanisms in commercial transactions and in the financial markets also made a great effect in the present law systems and this resulted as changes in present regulations and caused new arrangements in the regulatory systems. Letter of Guarantees (Bank Guarantees) have come into force in this point and took its part in the financial markets and banking area as the most practical way for the need of“security”and caused great effect in international trade. The principal undertaking of the bank under a letter of guarantee is to pay on first written demand, without any objection and the need to take the principal's consent. The payment is to be made immediately and without any delay. In consideration of these features the letter of guarantees having their effect both in native and international banking practice are classified into two groups as“harici garantiler”and“kontrgarantiler”(both can be considered as counter guarantees) in our thesis. It also worth mentioning that letter of guarantees constitutes a big source of income for the banks because of the commissions taken on pro rata basis of the guarantee amount.On the other hand and with contradiction to the importance of the letter of guarantees, neither in our county nor in the EU there are sufficient legal regulations on the matter. And any conflicts arising out of the letter of guarantees are to be resulted with court decisions and doctrine because of the lack in the legal systems. For all these reasons and because of the lack in the legal system, letter of guarantees, which are considered as“guarantee agreements”, constitutes the subject of our thesis. And in this thesis it is aimed to find out the solutions for the problems faced in letter of guarantee practices in international trade especially. Because of the law number 2886, letter of guarantee practice in our country, is mostly standardized and the wordings of the letters remain unchanged because of the legal requirements arising out of the law. Law number 2886 based guarantee letters are not examined in our thesis, but are referred only for their general and characteristic attributes. The specific reason for mentioning these guarantees in our thesis is to examine the problems when these guarantees are issued under the responsibility and instruction of the correspondent banks. Letter of guarantees that are issued because of the private law relations between the parties are also mentioned in our thesis. But this relation is studied, only in international basis. Therefore our thesis does not include any explanations about the guarantee letter practice arising out of native private law relations. In this respect the main subject of our thesis is the letter of guarantees issued on the basis of international trade. But there is a brief explanation in the first part of our thesis in order to determine the place of letter of guarantees in our legal system and to examine the developments and the varieties on the matter. Our explanations are in parallel with the Uniform Rules for Demand Guarantees ICC Publication no: 458 and points out the contradictions between the Uniform Rules and our native regulations.The second part of our study constitutes the classification of the letter of guarantees. The parties of the legal transaction and the relation between the parties are defined in the third part of our study. The study on the relation between the parties of the legal transaction will be a guide while examining the consequences of the letter of guarantees and recourse in case of an indemnification under the guarantee bond. After our general explanations and taking up the terminology of“kontrgaranti”and“harici garanti”in banking practice, in the forth part of our thesis we have pointed out some specific cases that may occur in international letter of guarantee practices and also underlined the characteristic points on this issue. As a matter of fact the contradictions between the Uniform Rules for Demand Guarantees, ICC Publication No: 458 and our native regulation are also examined in this part of our study.“Payment request”under the guarantee bond and“recourse to the principal”is examined in the fifth part of our study. In this framework, we have also pointed out the legal specifications that a payment request must bear and the legal problems when a bank ceases to effect payment under a guarantee bond letter. In the sixth and the last part of our thesis letter of guarantees is examined and compared with some other legal transactions such as“cautionary judgement”,“assignment of claims”and“attachment”. The responsibility of the banks under these legal transactions is also mentioned in this part of our study. As a consequence in our thesis, containing six parts, we have tried to stress out the points that legally have an effect on the letter of guarantees issued for international trade (harici garantiler/kontrgarnatiler) operations and also gave our suggestions for the solutions of the legal problems observed,