True Colors serisinde sözcük öğretimi
Vocabulary teaching in True Colors series
- Tez No: 122443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Amacı“True Colors”serisinde sözcük öğretimini incelemek ve bu konudaki eksikikleri belirleyerek çözüm önerileri sunmak olan tezin birinci bölümünde çalışmanın kapsamı ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde başlıca dil öğretim yaklaşımları ve yöntemleri özetlenerek, herbirinde sözcük öğretiminin yeri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise yabancı dil öğretiminde sözcük öğretiminin önemi vurgulanırken, sözcük öğrenme ve öğretme yöntem, teknik ve ilkeleri ele alınmıştır. Dördüncü bölüm tamamen“True Colors”serisinde yabancı dil öğretimi ve sözcük öğretimine ayrılmıştır. Beşinci bölümde Gazi Üniversitesi, Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde“True Colors”serisini kullanan İngilizce Okutmanları ile öğrencilere uygulanan anketler ve sonuçları incelenmektedir. Altıncı bölümde“True Colors”serisi ile ilgili olarak sözcük öğretiminin daha iyi olması için öneriler yer almaktadır. Son olarak kısa bir sonuç bölümü tezi tamamlamaktadır. 108
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is the purpose of this thesis to study vocabulary teaching in the“True Colors”series and suggest solutions to the shortcomings of the series in this respect. In the first part of the thesis the aim, scope and the method of the study are given. In the second part of the thesis, principal approaches to language teaching are summarized and the place of vocabulary teaching in each is emphasized. In the third part, the importance of vocabulary teaching is explained, techniques and methods of vocabulary learning and teaching are studied. The fourth part exclusively studies how the“True Colors”series deal with language teaching and vocabulary teaching. In the fifth part, the questionnaires administered to the students and English Instructors following the series in question in the Research and Application Centre for Instruction of Foreign Languages, Gazi University are explained and the results are evaluated. The sixth part is mainly composed of suggestions to improve vocabulary teaching with the“True Colors”series. The last part constitutes a short conclusion. 109