Kazakistan'da dini yaşayış (Güney Kazakistan örneği)
Development of religion in Kazakhstan (Case for South Kazakhstan)
  1. Tez No: 122449
  2. Yazar: DİDAR SHAUYENOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET SHAUYENOV, Didar, Günümüzde Kazakistan'da Dinî Yasayış (Güney Kazakistan Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Münir Koştaş, 212 s. Bu araştırma, Kazakistan'daki dinî durumu, toplumun dindarlık düzeyi ve tutumuna etki eden faktörleri, dinî yaşamda geleneksel hayat tarzının oynadığı rolü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın teorik kısmı dokümantasyon metoduyla, uygulamalı kısım tarama metoduyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma için bir anket formu hazırlanmış ve Şımkent şehri ve Tülkübas ilçesinde araştırmanın evrenini oluşturan 239 kişiye uygulanmıştır. Bilgisayar ortamında SPSS istatistik program paketi yardımıyla verilerin analize edilmesinde Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırma bir giriş iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu ve yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm' de Kazak Türk Kültürünün gelişimi, Kazak Türklerinin tarihi seyir içerisinde karşılaştıkları dinî ve geleneksel inanç sistemleri, bağımsızlık öncesindeki dinî durum ele alınmış. Bu doğrultuda Çarlık ve Sovyet dönemindeki dinî durum üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm' de, uygulamalı araştırmadan elde edilen veriler sonucunda Kazakistan toplumunun dindarlık düzeyi ve tutumuna etki eden faktörler, geleneksel hayat tarzının yeri, dinî kurum ve grupların durumu, bağımsızlık sonrası ortaya çıkan sosyo-kültürel ve dinî sorunlarla ilgili bilgiler yer almıştır. Sonuç kısmında ise araştırma sonucunda elde edilen bulgularla ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur. 211
Özet (Çeviri)
SUMMARY SHAUYENOV, Didar, Development of Relieion in KazakhstanfCase for South Kazakhstan), Master Degree Thesis, p. 212 Advisor; Prof. Dr. Munir Kostas, This thesis* main concern is to shed some light on development of religion in Kazakhstan, factors effecting on the level of religious life and attitude on religion and the role the traditional way of lif e played on the development of religion. Theoretical part of our study research was based on documantation methodology and applied part on search methdology. Questionnaire was prepared for this reason and was applied on 239 people in Simkent city and Tulkubas district which give framework for our research study. With the help of statistical calculations based on SPSS software analisys of information was done using chi- square test Our study consists of two chapters and concluding paragraph. We tried to give overall knowledge on the subject and methodology of our work in the introduction paragraph. Kazakh Turks culture development, Kazakh Turks religious and traditional beleif systems in historical context, development of religion before independence period was studied in the first part of our thesis. Development of religion in the Tsarist and Sovyet Russia period was briefly undertaken. In the second part, we tried to study factors effecting on Kazakh society religious life level and attitude, traditional way of life experience, development of religious groups and institutions, socio-cultural and religious problems appeared after gaining independence. We made overall survey according to our knowledge gained throughout our research study in the concluding paragraph. 212