The repatriation process of Meskhetian/Ahıska Turks to their homeland in Georgia: Challenges and prospects
Ahıska Türklerinin Gürcistan'daki ana vatanlarına geri dönüş süreci: Zorluklar ve beklentiler
- Tez No: 594690
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ana vatanları, Gürcistan'ın güneyinde Ahıska bölgesi (Samsthe-Cavahetya) olarak bilinen Ahıska Türkleri Sünni Müslüman, Türk dilli bir topluluktur. Stalin tarafından 1944 yılında ana vatanlarından Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a sürülmüşlerdir. Gürcista'a yerleşmeyi başaranların dışında, Sovyetler Birliği'nin engelleyici politikaları nedeniyle ana vatanlarına geri dönememişlerdir. Gürcistan 1999 yılında Avrupa Konseyi'ne şartlı üye olduğunda, şart olarak Ahıska Türklerinin geri dönüşünün düzenlenmesi talep edildi. Gürcistan her ne kadar Ahıska Türklerinin geri dönüşüne ilişkin yasayı 2007 yılında yürürlüğe koyduysa da, bu tarihten itibaren çok az ilerleme kaydedildi. 2015 ve 2016 yıllarında Azerbaycan'da (Bakü, Saatlı ve Sabirabad) ve Gürcistan'da (Nasakirali, Tiflis ve Tsitelubani) gerçekleştirilen saha araştırmaları ve mülakatlara dayanan bu tez, Ahıska Türklerinin Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki geri dönüş sürecini analiz etmeyi ve bu sürecin neden etkin olmadığını açıklamayı amaçlamaktadır. Tezde, geri dönüşle ilgili problemlerin analizinin üç boyutlu olduğu savunulmaktadır: Avrupa Konseyi‟nin geri dönüş sürecinin izlemedeki pasif rolü, 2007 Yasası'nın uygulanmasındaki problemler ve Samtshe-Cavahetya bölgesinde yaşayan Ermenilerle olası etnik bir gerginliğe dair endişeler. Kısaca, bu tez, Gürcistan milliyetçiliğinin ve Gürcü ulusal kimliğinin etno-dinî yapısının, Ahıska Türklerinin geri dönüşünü ve entegrasyonunu zorlaştırdığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Meskhetian/Ahıska Turks are a Sunni Muslim, Turkish-speaking community, whose homeland is Akhaltsikhe (known as Samtskhe-Javakheti) in southern Georgia. They were deported by Stalin from their homeland to Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan in 1944, and apart from some who managed to settle in Georgia, they have been unable to repatriate due to the preventive policies of the Soviet Union. When Georgia became a conditional member of the Council of Europe in 1999, the condition on organization of the repatriation of Ahıska Turks was imposed. Although Georgia enacted a law in 2007 related to the repatriation of Ahıska Turks, there has been little progress since that date. Based on fieldwork and interviews conducted in Azerbaijan (Baku, Saatlı, and Sabirabad) and Georgia (Nasakirali, Tbilisi and Tsitelubani) in 2015 and 2016, this thesis aims to analyze the repatriation process Ahıska Turks to their homeland following the dissolution of the Soviet Union and explain why this process has been ineffective. It is argued that the analysis of the related problems is threefold: passive role of the Council of Europe in monitoring the repatriation process, problems related to the implementation of the law of 2007, and concerns about a potential ethnic tension with the Armenians who lived in the Samtskhe-Javakheti region. In short, this thesis argues that the ethno-religious nature of the Georgian nationalism and national identity have made the repatriation and integration of Ahıska Turks difficult.