Anadolu'da Helenistik ve Roma Dönemine ait doğu kökenli kült ve kült alanları
The East originated cult and cult areas in the Hellenistic-Roman period of Anatolia
- Tez No: 122455
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin konusunu Anadolu'da Helenistik ve Roma Çağlarında görülen Doğu (Mısır) kökenli kültler ve kült alanları oluşturmaktadır. Doğuyla ilgisi kesin olarak tespit edilebilen İsis ve Sarapis, Helenistik Dönemde Karia ve Lykia Bölgelerinde yoğunluk gösterirken, Roma Döneminde Anadolu eyaletinin önemli şehirlerinde görünmeye başlamışlardır. Bu yayılımda rol oynayan temel unsur, Helenistik Dönemde Ptolemaioslarla olan diplomatik ilişkidir. Roma Döneminde ise Hristiyanlığı kendi yönetimleri için bir tehdit olarak gören yöneticilerin Mısırlı tanrıların yayılımında etkisi olduğu söylenebilir. Mısırlı kültlere ait arkeolojik bulgular tarihi gerçekler göz önünde tutularak incelendiğinde Mısır kökenli kültlerin yayılımındaki politik, dini, sosyal ve ekonomik unsurları görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study includes the East (Egypt) originated Cult and cult Areas in the Hellenistic and Roman period of Anatolia. İsis and Sarapis whose connection can be determined with the East accurately, have condensed in the Karia and Lykia regions in the Hellenistic Period. And then in the Roman period they have began to seen in the important cities of the Anatolian state. The basic component which play a part in these extensiveness is the diplomatic relation with the Ptolemies. Also in the Roman period the emperors who saw the Christianity like a threat for their government probably had effect in the spreading of Egypt originated jods. When the Archaeological findings investigate together with the historical realities, it will be possible to see the political, religinous, social and economical components of the spreading of Egypt originated cults. XI