Çin'in ekonomik kalkınmasında finans kurumların rolü
The Role of finance institutions on Chinese economical development
- Tez No: 122454
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
79 Özet: Her şeyden, önce globalizmin getirdiği yemlik Çin'i de büyük ölçüde etkilemiştir. Dünyada meydana gelen gelişmelere ayak uydurabilmek ve soğuk savaş döneminin kapanmasından sonra ortaya çıkan yeni dünya düzeni içinde söz sahibi olabilmek için Çin Hükümeti ekonomik, siyasi ve kültürel alanda büyük reformlar gerçekleştirmiştir. Bu tez çalışmasında Çin yönetiminin küresel dünyanın önüne koyduğu hedeflere ulaşırsak için ekonomik ve finansal alanda elde ettiği başarılara yer verilmiştir. Üzdükle i 9 78 yılından itibaren sayın Deng Xiao Ping liderliğinde uygulanan“Ç in 'in Dışarıya Açılması”(open door) politikasından sonra, Çin'in yabancı ülkelerin ileri teknolojisi, sermayeleri ve birikimlerinden etkin bir şekilde yararlanarak, serbest bölge uygulamalarıyla da kendi kıt kaynaklarını ekonomik kalkınma için nasıl başarılı bîr şekilde kullandığı anlatılmaya çalışılmıştır. Merkez, bankası ve fi nans alanlarındaki yeni reformlarla merkez bankası daha da bağımsız hale getirilmiştir. Önceleri sadece tek merkez bankasının ülkenin tüm finansal sorunlarına çözüm bulacağı dönem kapatılmıştır. Devlet bankaları, bölgesel kalkınma bankaları, yabancı ortaklık bankaları ve tamamen özet bankalardan oluşan Çin'in sosyalist piyasa ekonomik sistemine daha uyumlu yeni bir finaris5 sotemi meydana getirilmiştir. Burada yapılan en önemli bir çatışma ise devlete ait işletmelerin devlet bankalarından kredi alabilme koşulları değiştirilmiş ve devlet bankalarına piyasa koşullarına göre kredi verme yetkisi verilmiştir. Diğer önemli bir konu ise, merkezin sürekti istikrarlı bir ekonomik program uygulaması ve ülkedeki tüm birimlerin de geniş kapsamlı desteği sonucu, Çin'de 20 sene gibi bir zaman içinde dünyada benzeri olmayan bir ekonomik başarı gerçekleştiği gözler önüne serilmiştir Günümüzde Çin, 1,2 milyar nüfustuk bir iç pazar, 1,1 trilyon dolarlık bir GSYİH, 560 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi ve 160 milyar dolarlık., bîr döviz rezervine sahip dünyanın yedinci büyük, ekonomisi durumundaki bir ülke olup, tüm dünyanın dikkatini üzerine toplamaktadır.
Özet (Çeviri)
80 ^SUMMARY rırsı of aü ınovation brought by globalization have effected China significantly. In order to keep up with the developments occured in the world to have a voice in the new world order pursuant to the end of the Cold War Era, Chinese Goverment has implemented important economical, political and cultural reforms. In this thesis, economical and financial accomplishment of Chinese Goverment in order to reach its goals put forth in front of the global world are mentioned. It is tried to explain that particularly since 1978 following Chinese“Open door”policy which has been carried out under the leadership of "Deng Xiao Ping, how it has made use of its own insufficient resources in economical developments with the help of free zone methods and by using the high technology, capital and accumulation of the foreign countries. Central Bank has become more independed after the new reforms in the field of central bank and financing. The former period, in which a single Central Bank was thought to be able to overcome all financial problems of the country, was ended. A new financial system which is highly harmonious with Chinese socialist market economy system comprising the state banks, regional development banks, foreign cooperation banks, has been created. The most importent study carried out within this -perspective is that the conditions for the state enterprises to get loans from the national banks have 'been changed and' national banks are autorized.' to give them. loans according to the market conditions. The other importent subject is that as. a result of implementation of a stable economic program by the goverment and with a wide scope support of all the departments in. the country, ît is easily observable that China has recorded an Höprecented economical succes within.only 20 years, time. Today, China with, its 1,2 Mllion. populated' internal market, 1,1 trillion do-Mar GDP, 5&Û- billon dollar foreign exchange reserve lias become the center of interest for the world' by being, the seventh largest economy.