Güney Kafkasya'da etnik çeşitlilik ve çatışma: Abhazya ve Dağlık Karabağ sorunları
Ethnic variety and conflict in South Caucasus: Examples of Abkhazia and Mountain Karabakh
- Tez No: 122467
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Memmedov, Asim, Güney Kafkasya'da Etnik Çeşitlilik ve Çatışma: Abhazva ve Dağlık Karabaş örnekleri. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mustafa Aydın, 146s. Kafkasya stratejik konumu ve doğal zenginliklerinin yanısıra, etnik yapısı itibariyle de dikkat çeken bir bölge özelliği taşımaktadır. Sovyetler Birliği' nin dağılması, bölgenin bu özelliklerinin daha da ön plana çıkmasına neden olmuştur. Petrol ve doğal gaz rezervlerinin çıkarılması ve uluslararası pazarlara taşınması konuları Batılı devletlerin bölgeye olan ilgisini arttırmıştır. Bölge ülkelerinin dünya devletleri ile işbirliğini geliştirmesi gerektiği konulardan biri de, 10 yılı aşkın bir sürenin geçmesine rağmen, çözüme kavuşturulamayan etnik sorunların halli olması gerekir. Abhazya, Güney Osetya ve Dağlık Karabağ sorunları Gürcistan ve Azerbaycan'ın tek başına halledebilecekleri görüntüden uzaklaşmış ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Bu tez çalışmamda Azerbaycan ve Gürcistan'ın etnik yapısını, bu ülkelerdeki etnik çatışmaların gelişimim ve nedenlerini iç ve dış faktörleri dikkate alarak incelemeye çalıştım. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Azerbaycan ve Gürcistan'ın etnik yapısı incelenmektedir. İkinci bölümde Gürcistan'ın en önemli sorunlarından sayılan Abhazya sorunu 5 başlık altında incelenmiştir. Sırasıyla ilk önce Abhazya ile ilgili genel bilgi verilmekte, sonra Abhazların tarihi ve etnik yapılanması, Abhazya sorunun gelişimi, Abhazya sorunun nedenleri ve Abhaz-Gürcü barış görüşmeleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde Azerbaycan'ın istikrarlı bir yağıya kavuşmasını engelleyen ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde belirleyici faktör olan Dağlık Karabağ sorunu 4 başlık altında incelenmiştir. Abhazya ve Dağlık Karabağ sorunlarının nedenleri incelenirken XLX. yüzyıldan sonraki gelişmelere ağırlık verilmiştir. Çarlık rejiminin ve Sovyetler Birliği'nin Abhazya ve Dağlık Karabağ' daki uygulamaları, Rusya Federasyonu' nun sorunların gelişimi ve çözüm sürecine etkisi üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur. Çalışmanın sonunda genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Memmedov, Asim, Ethnic Variety and Conflict in South Caucasus: Examples of Abkhazia and Mountain Karahakh. Master Thesis, Advisor: Doç. Dr. Mustafa Aydın, 146p. Not only with strategic location and natural wealth but also with ethnic origin causes have exceptional features. With collapsing of Soviet Union these features resulted in gaining importance. With production of oil and natural gas and transferring them to the international market increased the interests of west countries in the region. The one topic that regional countries should improve cooperation with world countries is that, despite the fact that 10 years have passed the ethnic problems, which haven't solved, should be mentioned Abkhazia, South Osetia and Mountain Karabakh problems have receded from solving Georgia and Azerbaijan and takes international dimension. In this thesis Georgia's and Azerbaijan's ethnic origin, the improvements and reasons of ethnic challenges in these countries tried to examine in means of inner and outer factors. In the first chapter of the research, which consists of three chapters ethnical origin of Azerbaijan and Georgia have been examined In second chapter the Abkhazia problem, which is the one of the main problems examined under 5 headings. In terms first, general information is given about Abkhazia, then the history and ethnic construction of Abkhaziana, improvement of Abkhazian problem, the reasons of Abkhazia problem and Abkhaz-Georgian peace meetings have examined In third chapter Mountain Karabakh problem which prevent reaching of Azerbajan to stable condition and which is the determinant factor in Azerbaijan- Armenian relations have examined under 4 headings. Wliile examining the reasons of Abkhazia and Mountain Karabakh problem the developments after XDC century takes in account The applications of Tsar regime and Soviet Union at Abkhazia and Mountain Karabakh, the effect of Russian Federation on a progress and salvation of problem have mainly mentioned At the end of research the general evaluation has been done.