Firma birleşmeleri ve bölgesel ekonomik entegrasyon: AB-Türkiye örneği
Mergers and regional economic integration: The EU-Turkey case
- Tez No: 122546
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada firma birleşmelerinin nedenleri, teorik çerçevesi ele alınarak, bölgesel ekonomik entegrasyonların firma birleşmeleri üzerinde ne gibi etkileri olduğu sorgulanmıştır. Bu yapılırken dünyadaki başarılı bütünleşmeye örnek teşkil eden Avrupa Birliği'ndeki gelişmeler göz önünde bulundurulmuştur. Bölgesel ekonomik entegrasyonun firma birleşmeleri üzerindeki etkilerinin ne olduğu, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ni tesis eden Türkiye için birleşmeler konusunda öngörüde bulunulması açısından önemlidir. Bölgesel ekonomik entegrasyon sonucu oluşan geniş ve rekabet yoğun pazar, firmalar açısından birleşmeyi gerekli hale getirmektedir. Entegrasyona geçiş aşamasında ise firma birleşmeleri açısından ulusal, Topluluk ve sınır-ötesi birleşme gibi bir ardışıklık söz konusu olmaktadır. Türkiye'de firma birleşme çabalan artma eğilimine girmiştir. Firma birleşmelerinin önündeki engeller kaldırıldığı takdirde, bölgesel ekonomik entegrasyonun birleşmeler üzerindeki etkileri gerçekleşebilecektir. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of regional economic integration on mergers have been analized as to the reasons and theoric context of mergers. The developments in European Union, as the most succesful integration worldwide, have also been considered. The potential effects of regional economic integration on mergers are important for Turkey, that established Customs Union with European Union, in order to forecast the developments to come. Extended and highly competitive market structure, which is an outcome of regional economic integration forced enterprises to merge. In the course of integration mergers are realized on national, community and cross-border seances. Attempts to establish mergers are likely to increse İn Turkey. Once the barriers againist mergers are removed, the potantial effects of regional economic integration on mergers could be realized. vıı