Ülkemizdeki bağımsız dış denetim sürecinin işleyişine ilişkin bir değerlendirme
An Evaluation of the independent external auditing in Turkey
- Tez No: 122545
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
xiii ÖZET Bağımsız dış denetim; işletmelerin finansal tablolarının ve bu tabloların dayanağını oluşturan bilgi ve belgelerin, uzman ve tarafsız denetçiler tarafından, muhasebe ilke ve standartlarına uygunluğunun ve doğruluğunun, işletmenin finansal durumunu gerçekten yansıtıp yansıtmadığının incelenerek elde edilen sonuçların denetim raporları aracılığı ile ilgililere duyurulması sürecidir. İşletmelerin gelişen ve değişen ekonomik koşullar nedeniyle hızla büyümesi beraberinde güvenilir ve doğru bilgiye olan ihtiyacı da artırmıştır. Doğru ve güvenilir bilgiye olan ihtiyacın artması da bağımsız dış denetimin önem kazanmasına ve çok önemli bir ihtiyaç olmasına neden olmuştur. Avrupa Birliği'ne girme sürecindeki sürecinde ki ülkemizde bağımsız dış denetim henüz yasal bir niteliğe kavuşmamıştır. Türkiye'de bağımsız dış denetime ilişkin olarak SPK mevzuatında ve 3568 sayılı yasada bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bu düzenlemeler, genel kabul görmüş denetim standartları ve AB sekizinci yönergesiyle karşılaştırıldığı zaman bir çok noktada eksiklikler olduğu görülmektedir. Ayrıca ülkemizde denetime ilişkin mesleki bir örgütlenmenin olmayışı da bağımsız dış denetimin ülkemizde gelişmemiş olmasının en önemli nedenlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT Independent external audit is the process in which the financial statements of companies and information and documents as a basis of them, are examined by experts and impartial auditors to reveal whether they are accurate and fit to accounting principles and standarts, and whether they reflect the real financial state of the company, and by which the obtained results is announced to related parties by audit reports. Fast-growing of the companies due to developing and changing economic conditions has increased along with the need for reliable and accurate information. Increased necessity for reliable and accurate information has caused in turn gaining importance of independent external audit and made this concept a very significant requirement. In our country on the way of European Union, independent external audit has not yet a legal basis entirely. Some regulations has been made in SPK Legislation and Law No. 3568 concerning to the independent external audit in Turkey. However, when they are compared to General Accepted Auditing Standarts and EU Eighth Council Directive, deficiencies appear in several points. In addition, the lack of professional organisation related to auditing is also one of the main reasons for the less-developed structure of independent external audit in our country.