Hastanelerin rekabet üstünlüğüne sağlık sigortalarının etkileri ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde rekabet stratejileri üzerine bir araştırma
The Effects of health insurance on the competitive advantage of hospitals and a study on competition strategies at Akdeniz University hospital
- Tez No: 122550
- Danışmanlar: PROF.DR. FULYA SARVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Toplumun sağlık düzeyinin ve insanların yaşam süresi beklentisinin yükseltilmesi, yıllar boyu, sosyal, ekonomik, teknolojik ve kültürel çevrede meydana gelen değişim sürecinde gelişmiş ve gelişmektedir. Bu beklentilerdeki yükselme, insanların daha yüksek gelir sağlamaları ve yaşam kalitelerini arttırmaları, sağlık için daha fazla para harcamaları ve sağlık için kullanılan sermaye miktarının artmasıyla mümkün olmuştur. Yaşam süresi beklentisindeki artışın tek nedeni elbette gelirlerdeki artışlar değildir. Bununla beraber, medikal bilgi birikimi ve teknolojideki gelişmeler, sağlık sigorta sistemlerinin de desteği ile hastanelerin verimliliğini arttırmıştır. Bu çalışmada, sağlık sistemleri, hastane sektörü ve sağlık alanında faaliyet gösteren tüm organizasyonlar, kurumlar, kaynaklar ile sağlık sigorta sistemleri arasındaki etkileşim analiz edilmiştir. Sağlık hizmetlerinin finansmanı, hastaneler arasındaki rekabet unsurlarının başında gelir ve kamu sağlık sigortaları ile özel sağlık sigortalarındaki farklı düzenlemeler, kalite üzerinde önemli etkilere sahiptir. Birinci bölümde temel kavramlar üzerinde durulmuş, sağlık sistemleri, sağlık sigorta sistemleri, rekabet stratejisi kavramı ve hastane kavramı geniş olarak ele alınmış, tarihçeleri, türleri, ülkelere göre farklı uygulamaları ve karşılaştırmalarına yer verilmiştir. Rekabet stratejileri ve rekabet üstünlüğü sağlama alanları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, öncelikle hastanelerde stratejik yönetim kavramı ve önemi açıklanmış, stratejik yönetim süreci incelenmiştir. Daha sonra sağlık hizmetlerinin özellikleri çerçevesinde, hastanelerde rekabet çevresi ve rekabet stratejileri üzerindeki sağlık sigortalarının sosyal, kültürel ve ekonomik etkileri geniş olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca sağlık sigortalarının, hastanelerin finans kaynaklarına, hizmetin yapısına ve kalitesine etkisi incelenmiş, hastanelerde rekabet ve sağlık sigortalarının rolü araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi örnek olay çalışmasında, sağlık sigortalarının hastanelerde rekabet üstünlüğüne etkileri araştırılmıştır. Hastane hakkında genel bilgiler verildikten sonra, stratejik yönetim süreci ve yöneticilerin düşünceleri ve uygulama yöntemleri incelenmiştir. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde stratejik yönetim süreci kapsamında, kamu ve/veya özel sektör kaynaklı sağlık sigortalarının, hastanenin finans yapısına, hizmetlerin sürecine ve kalitesine etkileri ele alınmış, görüşme, gözlem, doküman ve rapor incelemesi yoluyla elde edilen veriler değerlendirilerek, hastanenin rekabet üstünlüğüne etkileri ortaya konulmuştur. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Health Insurances on the Competitive Advantage of Hospitals and A Study on Competition Strategies at Akdeniz University Hospital The public health standarts and life expectancy of people have developped and are being developped through the changes in the social, economic, technological and cultural environment. The increase in these parameters have been possible by higher income, expanding life standards and higher expenditure for health and health investments. Naturally, the only reason for the increase in life expectancy is not the increase in income. The accumulation in medical knowledge and developments in medical technology have increased the efficiency of hospitals through the support of health insurance systems. This study deals with the health systems, hospital sector and all other organizations, institutions and resources in the health sector to analyse the interactions with the health insurance systems. Health service financing is a major competitive factor among hospitals and different health insurance arrangements have an important impact on the quality of public and private sector health institutions. In Section 1, basic concepts of health systems, health insurance systems, competitive strategy and hospitals, their historical origins, kinds, comparative implementation in different countries are explained in detail. Competitive strategies and the posisble fields of competitive advantage are also explained. In Section 2, strategic management concept and its importance in hospitals is explained and the strategic management process is analysed. After dealing with the special features of health services social, cultural and economic influences of health insurances on the competitive strategies of hospitals are examined in detail. Also, the effects of health insurance systems on hospitals' financial resources and quality and structure of service and the role of health insurances on competition among hospitals are discussed. In Section 3, the impact of health insurance systems on the competitive strategies of hospitals is investigated through a case study of the Akdeniz University Hospital. After giving general information about the hospital; the strategic management process, opinions of managers, and implementation of competitive strategies are explained. In the context of strategic management at Akdeniz University Hospital, the effects of public and / or private sector health insurance systems on the financial structure, service process and quality of hospital are discussed and the impact of such insurances on the competitive advantage of the hospital is analysed through the data provided from interviews, observations, and documentary investigations. via