Türk tekstil sektöründe rekabet stratejileri ve büyük ölçekli Türk tekstil firmalarının stratejileri üzerine bir araştırma
Competitive strategies in the Turkish textile industry and a research on the stretegies of big Turkish textile firms
  1. Tez No: 122551
  2. Yazar: AYŞEGÜL NESLİHAN KILINÇEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FULYA SARVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
X ÖZET Türkiye'de tekstil ve konfeksiyon sektörü, sağladığı yüksek oranlı istihdam ve döviz gelirleriyle ekonomik ve sosyal yönden çok önemli bir sektördür. Global krizden büyük ölçüde etkilenerek, bir takım kriz fırsatlarını değerlendiremeyip krizi en ağır atlatan sektörlerden biri olmuştur. Ayrıca son yıllarda Türkiye'de bir çok bilinçsiz tekstil yatırımı gerçekleşmiştir. Bunlara neden olan stratejik yönetim betalarının analizi ve Türkiye'ye yüksek oranlı istihdam ve döviz geliri sağlayan bu sektördeki rekabet stratejileri ve büyük ölçekli Türk Tekstil firmalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır, Çalışmanın birinci bölümünde Dünya'da ve Türkiye'de tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin şu andaki durumu bazı yapısal göstergelerle analiz edilmiştir. Birinci bölümde ilk olarak Dünya'da tekstil sektörü genel hatlarıyla pamuk üretim ve tüketimi, elyaf iplik kapasitesi, pamuklu sistem dokuma kapasitesi, Dünya pamuklu tekstil üretimi, Dünya sentetik iplik ve elyaf üretimi, Dünya tekstil ticareti başlıkları altında incelenmiştir. Birinci bölümün ikinci kısmında Türkiye ekonomisi içinde tekstil ve konfeksiyon sektörü incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türk tekstil sektörü rekabet üstünlükleri ve stratejileri açısından incelenmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında rekabet stratejisi kavramı genel anlamda ele alınmıştır, küresel sanayide rekabet stratejisi incelenmiştir. Daha sonra makrodan mikroya inilerek ulusal sanayide rekabet stratejisi ve en son olarak da firma stratejisi, yapı ve rekabet incelenmiştir. Çalışmanın Üçüncü bölümünde IMKB'e kote olmuş büyük ölçekli Türk tekstil firmalarından sektörün alt gruplarını, farklı faaliyet (lallarını yansıtabilecek 3 büyük ölçekli Türk tekstil firmasının üst düzey yöneticiler} ile yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak yürütülen alan araştırması sunulmuştur. Bu büyük farklı üretim dallarına yönelmiş firmalarla yapılan yapılandırılmış derinlemesine mülakat sonucunda firmaların ürün hatlarının rekabet gücünü nasıl değerlendirdikleri, yerel ve uluslar arası rakiplerini nasıl izledikleri, kendi iş alanlarında rekabet ortamım nasıl değerlendirdikleri, geliştirdikleri rekabet stratejileri ve Türk tekstil sektörünün geleceğini nasıl değerlendirdikleri derinlemesine incelenmiştir ve Türk tekstil sektörü için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Textile and ready wear industries have great importance for the sustaihability of a high ratio, employment and strong foreign currency income to Turkey. These sectors have been affected by the global crises and not able to evaluate the some opportunities for the crises. And also in the last years a lot of unfeasible investments have been implemented in Turkey. The aim pf this study is the analysis of the non conformities for tile strategic management and competitive strategies for the high ratio Turkish textile and ready wear companies which sustain great employment and foreign currency income in Turkey. This thesis is consisted of three sections. In the first part of the first section, the current structure of the textile and ready wear industries have been analysed with using structural indicators. Textile sector in the world with general aspect, cotton manufacturing and consuming, fiber capacity, cotton weaving capacity, textile production in the world, synthetic yarn production, synthetic fiber production has been determined as world textile trade. After than the importance of the textile and ready wear has been determined for Turkish economy. In the last section, big Turkish textile companies which have activity in stock exchange has been selected for the field work. It is presented structural interview performed 3 different specific companies to show all aspects of Turkish textile industry. The observations and collected information from these companies have been evaluated as explain how they evaluate competitive strategies in their market, the competitive strength of their products/services, developed competitive strategies and evaluation for current and future aspect for Turkish textile industry. At the end of this thesis suggestions developed for Turkish textile industry.