Marka yönetimi, marka bağlılığının tüketici üzerine etkisi ve konaklama sektörüne yönelik bir araştırma
Brand management, effect of brand loyalty for consumer and a search on hospitality industry
- Tez No: 122560
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
VI ÖZET Küreselleşme, son yılların en önemli ve yaygın kavramlarından biri halini aldığından beri, dünyada birçok değer farklılaşmıştır. Birçok kavram dünyada ortak değer olmaya başlamıştır. Birlikler kendi standartlarını oluşturup, bu standartları gerçekleyen birimleri, üye olarak almaya başlamışlardır. Amaçlan, standartlar oluşturmak ve fark yaratmaktır. Diğerlerinden farklı olmak, farklı ürün ve hizmetler ortaya koymak ülkelerin başarılı ekonomilerinin ve dünya ülkelerine karşı güçlerinin anahtarı konumundadır. îşte marka kavramı da tam bu noktada diğerlerinden farklı olma çabasını gerçekleştirmede birincil faktör durumundadır, öyle ki, dünyada oluşturulan markalar kendi ülkelerinin, kültürlerinin temsilcileri konumunu almışlardır. Finlandiya Nokia markası ile son yılların başarılı ülkeleri arasında yerini almıştır. Şu günlerde ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan ülkemizde iyi planlanmış ve başarılı markalara oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemiz insanının bu konudaki sıkıntılarının paylaşılması amacıyla düzenlenen bir televizyon kampanyası sırasında iş adamlarımızdan sayın Sakıp Sabancı,“ Bizi bu sıkıntılardan kurtaracak en önemli değer marka değeridir. Mutlaka bizi Türkleri iyi temsil edecek başarılı markalar yaratmalı ve dünyaya açılmalıyız”demiştir. Turizm bir ülkenin diğer ülkelere karşı dış yüzüdür. Bir anlamda imajım temsil eder ve ona kişilik kazandırır. Turizm ürün ve hizmetlerinin soyut olması, marka ve turizm kavramlarını birbirine yaklaştırmıştır. Çünkü marka kişilerin zihninde oluşan değerler ve imajlar toplamıdır. Doğru planlanmış, ülke değerlerinin vurgulandığı bir marka yönetimi ile turizm endüstrisi ülkemizde şu an yarattığı değerden nitelik ve nicelik yönünden farklı ve üstün değerler yaratabilir. Ülkemiz küreselleşmenin getirdiği yeni ihtiyaçlara cevap verebilecek, yoğun rekabet ortamı ile başa çıkabilecek, değişen müşteri profiline uyum sağlayabilecek yatırımlar yapmalıdır. Ulusal turizm konsorsiyumları oluşturmalı, marka uzmanları tarafından geliştirilen, öncelikle yurt içinde daha sonra yurt dışında yerleşecek zincir olabilecek tesisler oluşturmalıdır. Turizm endüstrisi için marka ve marka bağlılığı kavramları destinasyonlar, oteller ve diğer turizm kurumlan açısından oluşturulabilir. Bu çalışmada, ele alman markalann konaklama işletmeleri açısından durumudur. Turizm endüstrisi için bu derece önemli olan marka ve marka bağlılığı kavramlannın önemli yerli zincirlerden bir otelin yerli müşterileri açısından yerini belirlemek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Otel müşterilerinin marka ve bağlılığına bakışlan araştınlmış, elde edilen bulgular yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY Since globalization becomes one of the most important and prevalent concepts of the last years, many values has been differentiated in the world. Many value has started to be common value of the world. Associations has started to creat their own standards and accept the candidate that realized these standards, as a member. Their objectives are to creat standards and difrentiation. Being different from the others and producing different goods and services are key elements for success of countries, economy and power against other countries. At this point, brand becomes primary factor in the efforts to creat difrentiation from others. In such a way that, different brands in the world are representatives of their countries and cultures. For example, Finland with Nokia has been one of the succesful countries. Nowadays, we have experienced a great economic depression and in this circumstance, well-planned and successful brands in order to share financial difficulties of people, Mr sancı, a famous businessman, said:“ The most important value that can rescue us from these troubles is brand. We should creat successful brand that can represent us”. Tourism is the outer face of a country. In other words, tourism represents image of a country and it gives a country a personality. In tourism, products are intangible, so this bring tourism and brand close to each other. Because brands are sum of values and images which are in the minds of people. Different and supreme values in terms of quality and quantity can be created in tourism industry by brand management which is well- planned and emphasized values of the country. Turkey should establish national tourism consortiums that can meet new requirements that globalization brings, cope with intensive competition, adopt changing profiles of customers, Turkey should establish touristic facilities that can become chain and these facilities should be developed by brand experts who are first of all, settled at home and abroad. For tourism industry brand and brand loyalty can be established in terms of destinations, hotels and other touristic facilities. In this study, brands are examine in the terms of resorts.The objective of this study is to determine the importance of brand and brand loyalty for the customers of Hotel in Antalya, which is one of the members of chain of Hotels. Point of views of the customers of hotel about brand and brand loyalty had been searched and taken data had been interpreted and suggestion had been made.