Marka imajının marka bağlılığına etkisi ve su markaları üzerine bir araştırma
A research on the effectiveness and water brands in the brand context of the brand image
  1. Tez No: 471738
  2. Yazar: MELTEM OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Marka imajı, bir markayla ilgili olarak izlenim ve genel kanıların bütünü olarak tanımlanabilir. Marka imajını birçok faktör etkilemektedir. Marka imajı tüketici zihninde meydana gelen markayla ilgili bütüncül bir resimdir. Marka bağlılığı ise bir markaya karşı tüketicilerin bağlılık düzeylerini anlatan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm işletmeler bulundukları pazarlarda marka bağlılığı oluşturmak için çabalamaktadırlar. Bu araştırmanın amacı da su markalarına ilişkin imajın tüketicilerin bu markalara bağlılığı üzerinde etkisi olup olmadığını; varsa bu etki düzeyini ortaya koymaktır. Markaların tümüne ilişkin etkinin söz konusu değer genellemesi yapılırken, bu etkinin her bir marka için ayrı ayrı test edilmesi de araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırmada ayrıca marka imajının bağlılığa etkisinde ve tüketicinin bazı demografik özelliklerinin de rol oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. Bu amaçla yaş, cinsiyet ve gelir durumu ele alınmıştır. Araştırmanın bir diğer amaç grubunda marka imajının ve marka bağlılığının markalara göre ve amacı da farklı olup olmadığını test etmektir.
Özet (Çeviri)
The brand image can be defined as the impression of a brand and the whole of the general evidence. Many factors influence brand image. The brand image is a holistic image of the brand that comes to the consumer's mind. Brand loyalty is a confrontation as a concept that tells consumers the level of commitment to a brand. All businesses strive to build brand loyalty in their markets. The purpose of this research is to determine whether the image of the water brands is affected by loyalty. It is another purpose of the research to test this effect separately for each brand while the value effect is generalized to the brand's overall effect. The research also investigated whether brand image influences loyalty and whether some demographic features of the consumer play a role. For this purpose, age, gender and income situation are discussed. Another purpose of the study is to test whether brand image and brand loyalty differ according to brands.