Bileşenlerinin diyalektiği açısından görsel algı ve yaratıcılık
Visual sensation and creativity in the dialectics components respect
- Tez No: 122598
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ BOĞA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Görsel algı ve yaratıcılık bileşenleri algının zihinsel süreçleri olarak, duyu, duyum, duygu, duygulanım ve düşünce birleşiminde bilinç işlevinin oluşumunu sağlar. Duyu her insanda var olan bilgi edinmesini sağlayan psikofizyolojik fonksiyonlar bütünüdür. Duyum ise insanın dolayımsız zihinsel ürünü somut bilinçli deneyimidir. Duygu, algıların etkisi ile veya algılara tepki ile oluşan genel ve içgüdüsel eğilimlerimizin zihinsel tezahürüdür. Duygulanım, duyguların yoğunluğunun artmasıyla“tutkular”halinde ortaya çıkması, kişinin“ego”sınırlarının çözüldüğü vecd ve coşkunun, yaratıcılığı başlattığı noktadır. Düşünce ise, insanın iç ve dış uyaranları ile zihinsel faaliyetleri arasında kurduğu bir köprüdür. Bu tariflerden yola çıkıldığında bireyin“ben ”varlığını (yaratıcılığını) ortaya koyması sürecinde dayandığı kaynakların sergilediğini söyleyebiliriz. Kişinin zihinsel süreçlerinin yaratıcılıkta üstlendiği rol ve her bileşenin işlevlerinin yaratıcılığın süreç ve oluşumundaki yeri önemlidir. Görsel algı ve yaratıcılık bileşenleri olan zihinsel faaliyetler, işlevlerini yerine getirirken birbirleriyle karşıtlık içerisinde olabilecekleri gibi birbirlerinden bağımsız, bir bütünün parçalan olarak eşgüdüm halinde (koordineli) çalışırlar. IV
Özet (Çeviri)
As the intellect process of sensation, the components of visual sensation and creativity; sense, sensation, feeling, affectivity provide the forming of the concious function in thinking union. Sense is the union of psycho-physiological functions that provide knowledge acquisition existing in every human. Sensation is direct intellectual product of human and it is his concrete conscious. Sense is the intellectual manifestation of our common and instinctive tendency being consisted by the influence of the perception or for a reaction to perception. The affectivity, which the feelings arise as“passion”as result of increasing the intensity of feelings, is the point at which one's border of“ego”is lost and the ecstasy and ebullition start the creativity. Thinking is a bridge that is a established between one's interrior/exterior stimulus and intellect functions. Guiding these descriptions, it may be said that in the duration of one's putting forth his T existence (creativity), his sources that are based on are exhibited. The role of one's intellect process undertaken on creativity and the place of functions of each components in the process and forming of creativity are important. When the intellectual activities, which are the components of the visual sensation and creativity, carry out their functions, they may work independently, as parts of a whole, in a co-ordinated way as well as being mutually contradictory.