Erkek giyiminde model varyasyonları ve tasarım detayları
Style variations and design details in mens wear
  1. Tez No: 122621
  2. Yazar: GÜLSEREN HAYLAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Siluet ve model giysi tasarımının oluşumunda en önemli prensiplerden birisidir. Erkek giyiminin genel siluetini ve modellerini görebilmek için, tasarım detaylarının ve model varyasyonlarının genel bir sistematiğinin oluşturulması gerekmektedir. Bu sistematiği en iyi şekilde oluşturabilmek için erkek giyiminde model varyasyonu ve tasarım detaylarının tarihte temsil edildiği dönemler, çıkış noktalan, taşıdıkları anlamlar ve günümüzde aldığı son şekillerine yer verilmelidir. Bu çalışmada günümüz modern erkek giyiminin temellerini oluşturan giysi stillerinin görülmeye başlandığı XVI. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar meydana gelen değişimleri incelenmiştir. Günümüz erkek giyiminde sıklıkla kullanılan giysiler, bilgisayar destekli tasarım programında hazırlanan özgün teknik çizimler sistematize edilmiştir. Bu sayede elde edilen bilgilerle, bilgisayar destekli giysi tasarımı ile hazırlanan koleksiyonlarda, moda tasarımcılarının kolaylıkla ulaşabileceği, arşiv oluşturulması sağlanacaktır. Moda tasarımcılarının ikibin üç yılı için hazırlanan koleksiyonlarından alınan örneklerle günümüzün erkek giyiminde yer alan model varyasyonları ve tasarım detayları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Silhouette and style are the most importent design elements in fashion design. In this rsearch, the evoluation of men's wear silhouettes, in other words overall shape, styling and design details have been searched extensively and style variations and design details in men's wear have been attemted to systematize. In order to achieve this each style variations and design details have been examined in its choronological order. Their starting point, their meanings and their final shapes in today's fashion were also examined in detail. In this research, developments of men's wear have been examined in detail starting from XVI'th cetury, which forms the foundations of today's men's wear fashion. The weel known men's wear items, such as jackets, blazers, trousers, waistcoats, shirts, coats, etc. Have been systematized according their historical developments, overall shape and their design details. All 2D flat illustrations for each item have been made on a computer aided garment design (CAD) system. It was aimed that these overall computer illustrations and design modules should be established systematically in order to form CAD clip arts for the use of fashion designers.