Türkiye'de 1920-1950 yılları arası erkek tören giysilerinde ceket ve pantolonların form özelliklerinin incelenmesi
Examination the form specifications of jackets and trousers of the ceremonial man clothes in Türkiye between 1920 and 1950
  1. Tez No: 63164
  2. Yazar: EMİNE BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
ÖZET Giysinin vücuda uyumu özellikle üst giyimde, giyim parçasının kalıbı ve vücuda oturması ile mümkündür. Giysi formunun oluşturulmasında estetik görünüm, kullanışlılık ve dayanıklılık unsurlarının bir arada olması gerekir. Özellikle fonksiyonel olmayan erkek tören giysilerinde uyum ve hareket serbestliği kadar önce estetik görünüş de önem kazanmaktadır. Erkek tören giysileri kullanılan kumaş, renk, model ve süsleme yönünden farklı bir özellik taşımaktadır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda erkek tören giysileri ile ilgili örneklerin yeterince araştırılmadığı gözlenmiştir. Bu araştırma Türkiye'de 1920-1950 yıllan arası erkek tören giysilerinde ceket ve pantolonların form özelliklerinin incelenmesini esas almıştır. 1920-1950 yılları arası ulaşılabilen ceket ve pantolonlar incelenmiş ve erkek tören giysilerinin giyim sanatındaki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Altı bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde seçilen konunun tanımı, önemi ve araştırmanın amacı üzerinde durularak konunun sınırlılıkları ve araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Yapılan literatür taramasında ilgili kaynakların bazdan kronolojik olarak özetlenerek sunulmuştur. İkinci bölümde araştırma konusu içinde erkek giyim tarihi; Cumhuriyet dönemi öncesi ve Cumhuriyet dönemi olarak tarihlendirilerek bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde giyim ve erkek giyimi açıklanarak sınıflandırılmış, tören giysilerinden frak, jaketatay ve smokin hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca erkek giyiminde tasarım, estetik, denge ve form kavramları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde yapılan araştırmada ulaşılabilen ceket ve pantolon11 parçalarında kullanılan kumaş, model ve süsleme özellikleri ve astarlama tekniği hazırlanan inceleme formları ile belgelenmiş, fotoğraf ve teknik çizimler ile desteklenerek açıklanmıştır. Beşinci bölümde hazırlanan inceleme formları ile tablolar oluşturularak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde ise konu ile ilgili sonuca ulaşılmış ve bu alanda araştırma yapanlar için çeşitli öneriler getirilmiştir. Ayrıca araştırmanın uygulama bölümünde frak ceket ve pantolonunun kumaş, renk, model ve süsleme özelliklerinden esinlenip günümüz teknolojisinden yararlanılarak üç boyutlu ürün hazırlanmıştır. Frak içine giyilen gömleğin kullanım alanına göre geliştirilmiş tasarımlarıyla amblem çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Fitting of a cloth on the body is possible, especially, with the shape of the cloth and the adaptation of it on the body. While establishing the form of the cloth, a harmony should be established between the esthetics, usefulness and lasting. In the case of ceremonial clothes for man which are not functional, esthetic appearance is more important than harmony and freedom. Ceremonial man clothes are differs in the fabric used, color, model and decoration. Unfortunately it was seen that the examples of ceremonial man clothes are not examined sufficiently, yet. Therefore this survey was performed to examine the form specifications of jackets and trousers of the ceremonial man clothes in Türkiye between 1920 and 1950. Examples of jackets and trousers remained from the period of 1920-1950 were investigated and the role and the importance of them in art of clothing were underlined. In the first part of this six parted survey, subjects are defined clearly and, the limitations and the system of the survey are defined. Also some of the references obtained from the literature survey are given here chronologically. In the second part, the history of man clothes are explained in two part as, before Republic Period and during Republic Period, in accordance with the subject. In the third part clothing and man clothes are explained and classified, besides that some definitions related with the frak, cutaways and tuxedos are reminded. Also design, esthetics, balance and modeling concepts for the man clothing are defined here.IV In the fourth part, used fabric material, model and decorative specifications and applied lining techniques of the observed jackets and trousers are documented by means of the investigation sheets, and explained with the help of the photographs and technical drawings. In the fifth part obtained data in the investigation sheets are tabulated and evaluated. In the sixth part the survey is concluded and some suggestions are given for researchers on this subject. Besides these in the practical application part of this survey a sample in three dimensions was prepared via the today technology inspiring from the fabric material, color, model and decorative specifications of the frak. An emblem study was performed with the developed designs of the shirt, worn in the frak, according to the applications.