Strateji odaklı organizasyonel performans yönetim sistemi kapsamında entelektüel sermaye performansının ölçümü
The Measurement of intellectual capital performance using the organizational performance management system focusing on strategy
- Tez No: 122654
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL DALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ill ÖZET“Strateji Odaklı Organizasyonel Performans Yönetim Sistemi Kapsamında Entelektüel Sermaye Performansının Ölçümü”isimli bu çalışmada son dönemde literatürde yer almaya başlayan entelektüel sermaye konusu ele alınarak araştırılmıştır. Bilginin işletme faaliyetlerinde öneminin giderek artması, bilgiyi işletmenin önemli varlıklarından biri haline getirmiştir. Bilgiye dayalı varlıkların işletmelere uzun dönemde rekabet üstünlüğü yaratacak varlıklar olması onun stratejik bakış açısıyla değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bilgi varlıklarının geleneksel muhasebe sistemlerinde gözükmemesi, işletmenin piyasa değerinin büyümesine ve işletme defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkın açılmasına neden olmuştur. Bu fark genel olarak entelektüel sermaye olarak nitelendirilmektedir. Entelektüel sermayenin özellikle bilgi yoğun sektörlerde önemli değerlere ulaşması entelektüel sermayeyi yönetmeyi, iyi bir yönetim için de entelektüel sermayeyi ölçmeyi zorunlu hale getirmiştir. Çalışmamız entelektüel sermaye performansının işletme stratejileri doğrultusunda ölçülmesi temeline dayanmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle performans yönetim sistemi içinde entelektüel sermayenin performansının yeri tanımlanmış, entelektüel sermaye kavramına açıklık getirecek tanımlamalara ve sınıflamalara yer verilmiştir.Entelektüel sermayeyi ölçme, değerlendirme ve raporlama konusunda gerek uygulayıcılar gerekse akademisyenler tarafından geliştirilen modeller sınıflanarak tanıtılmıştır. Son olarak ise performans ölçümünde uyguladıkları metot açısından mevcut modellerin yetersiz kaldığı düşünülen konulardaki boşluğu gidermek ve henüz yeni olan bu konudaki literatüre katkı sağlamak amacıyla entelektüel sermaye performansını değerleyecek iki boyutlu hedef puan metodu adını verdiğimiz bir metot geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THE MEASUREMENT OF INTELLECTUAL CAPITAL PERFORMANCE USING THE ORGANIZATIONAL PERFORMANCE MANAGEMENT SYSTEM, FOCUSING ON STRATEGY KEYWORDS: Strategy, Performance,Measurement,Intellectual Capital In recent years the increasing importance of intellectual capital has demanded management and measurement of intellectual capital.New methods have been developed to measure intellectual capital. Our target is to develop a new method,using existing studies and complying to the organizational strategy. With the new method,the components of intellectual capital will evaluate the difference between book value and market value of the business. As a result of the new method,the development of a business could be measured more accurately.The effect of the market value of the business,the performance of the intellectual performance according to targets and a prevention plan could all be monitored.Thus making goals easier to achieve and the business more successful.