Çocuk suçluluğu, çocuk mahkemeleri ve suçlu çocukların yeniden topluma kazandırılması (Ankara Çocuk Islahevi örneği)
Children's crime problem, to investigate the preventive measures to judge and socialize the children
- Tez No: 122655
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çocuk suçluluğu sorunu, suçlu çocukların yargılanmaları ve topluma kazandırılması için alınan tedbirlerle ıslahevlerinde uygulanan iyileştirme programlarının suçlu çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma için gerekli bilgiler, Ankara Çocuk Islahevi'nde bulunan suçlu çocuklardan kişisel bilgi toplama anketi ile elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS programı ile değerlendirilmiş ve önceden hazırlanan hipotezler sınanmıştır. Sonuç olarak, suçlu ve topluma kazandırılması amaçlanmış çocukların ıslahevinde katıldığı iyileştirme programlarından sonra geleceğe umutla baktıkları ve çoğunun kendini suça iten nedenlerden arındığı gözlenmektedir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my study, the aim is to research on chilren's crime problem, to investigate the preventive measures to judge and socialize the children and to explore the positive effect of improvement programs that are applied in reformatories. The necessary informations that I used in my study was obtained by way of personal data collection poll from the children, in Ankara Children Reformatory. As a result; it has observed that, after the improvement programs, criminal children who are tried to be socialized, are purified from the reasons that they forced to crime and become hopeful about their future. xn