Örgütsel başarı ile kariyer geliştirme arasındaki ilişki ve Çanakkale bölgesinde bir araştırma
The Relation between the organizational success and career improvement and the research about this subject in regional of Çanakkale
  1. Tez No: 122705
  2. Yazar: ZAFER TAŞCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
iii ÖZET Örgütsel başarıya ulaşma olgusu, bir örgüt içerisinde yer alan bireylerin kişisel olarak kendilerini çağın teknolojik yeniliklerine ayak uydurup kariyerlerini geliştirmesi ile doğrudan bağlantılıdır. Bu olguyu dikkate alan örgütler son yıllarda çalışanlarını gerek örgüt içinde ve gerekse örgüt dışında eğitimlerden geçirmeye başlamışlardır. Eğitim sonucunda iletişim yeterliliği, öğrenme ve araştırma yeterliliği yanında bireylerin kendi yeteneklerini geliştirmeleri, söz konusu bireylerde sorunları çözme gücü kazandırmaktadır. Sorunları çözme gücüne kavuşan çalışanlar, örgütteki kariyer basamaklarında hızla ilerleyerek üst yönetim kademelerine terfi ederek başarıya ulaşmaktadırlar. İşte bu çalışmada, Türkiye'deki bazı sektör yöneticilerinin örgütsel başarıya ulaşmaları ile kariyer geliştirme düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Toplam dört bölümden teşkil edilmiş bu tez çalışmasının birinci bölümünde örgüt ve örgüt türleri, kariyer ve kariyer ile ilgili kavramlara ağırlık verilerek bu kavramlar hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde; örgütlerde kariyer planlaması, kariyer yönetimi ve kariyer geliştirmesi gibi konular ayrıntılı bir şekilde anlatılmış ve bireylerin kariyer dönemlerindeki yaşadıkları sorunlar üzerinde durulmuştur.IV Üçüncü bölümde; Örgütsel başarı ile kariyer geliştirme arasındaki ilişkiler ayrıntılı olarak izah edilerek, örgütsel başarının ne gibi yararları beraberinde getirdiği, kariyer geliştirmenin yöneticiler, çalışanlar ve örgüt için ayrı ayrı ne gibi yararlar sağladığı ortaya konulmuştur. Anlatılan bu teorik bilgilerden sonra, çalışmanın dördüncü ve son bölümünde anket metodu kullanılarak örgütsel başarı belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerden yararlanılarak yapılan analizler sonucunda, örgütsel başarı ile kariyer geliştirme arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Örgüt, Örgütsel Başarı, Kariyer, Kariyer Planlaması, Kariyer Yönetimi ve Kariyer Geliştirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In an organization, personnel must develop themselves according to techn ological improvements, for this reason organizations are giving education to personnel in order to adopt the environment. The result of this education İs that, personnel orient themselves to internal and external structure of the organization and they promote to the position what they deserve. In this study we searched how Turkey's organization are applying career methods and techniques. In the first section of this thesis study, which consists of four parts, necessary explanations were given about the concepts such as organizations and their types, career and related topics by putting an emphasis on them. In the second part ; such topics as career planning in organizations, career management and career development were explained and the problems of individuals which were experienced during their careers were emphasized. In the third part; the relationship between organizational success and career development was explained in details. At the same time, what significant results come out for managers, employers and organization was shed light from organizational success. After this theoretical knowledge explorated in this fourth and the last section of the study we analyzed the differences between theoretical and practicalVI organizational success. By the analysis resulted from the data recorded, the relationships between the organizational success and the career improvement has been identified. KEY WORDS : Organization, organizational success, career, career planning, career management and career improvement.