İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu ile stresle başaçıkma yolları
A relationship between job satisfy and coping with stress of elemantary school teacher
  1. Tez No: 122706
  2. Yazar: MEHMET ÇARDAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma; ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu ile stresle başa çıkma arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini Nezihe ve Tahsin Kitapçı İlköğretim okulu, Selçuk İlköğretim okulu, 23 Nisan Havacılar İlköğretim okulu, İnönü İlköğretim okulu, 5 şubat İlköğretim okulu, 30 Ağustos İlköğretim okulu, Sungurbey İlköğretim okulunda çalışan sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada veriler,“İş Doyumu Ölçeği”ve“Stresle Başaçıkma Ölçeği”aracılığı ile elde edilmiştir. Çalışma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir; a) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin yaş değişkeni ile stresle başa çıkma arasında V= % 33,9 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. b) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin yaş değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. a) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin cinsiyet değişkeni ile stresle başa çıkma arasında V= % 18,2 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. b) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin cinsiyet değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. a) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin branş değişkeni ile stresle başa çıkma arasında V= % 19,1 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. b) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin branş değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. a) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin kıdem değişkeni ile stresle başa çıkma arasında V= % 33,9 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. b) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin kıdem değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. a) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin medeni durum değişkeni ile stresle başa çıkma arasında V= % 25,3 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.b) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin medeni durum değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. a) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin ekonomik düzey değişkeni ile stresle başa çıkma arasında V= % 38,6 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. b) İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin ekonomik düzey değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This survey aims at the relation between the satisfaction of teachers working in primary schools and cope with stress. The survey was established by desciripe method. The giving of example of the survey is fulfilled by class and branch teachers working in Nezihe Tahsin Kitapçı Primary School, Selçuk primary School, 23 Nisan Havacılar Primary School, İnönü Primary School, 5 Şubat Primary School, 30 Ağustos primary School, Sungurbey Primary School. The axioms in the survey were obtained by measure of work satisfaction and measure of compete with stress. As a conclusion of this work the following facts heve been supplied. 1 a) The meaningful corolation has been found between hte age variation of teachers working in primary school and coping with strees and at the lewel of V=%33,9 b) It was seen that there was no difference between age variation of teachers working in primary schools and work satisfaction. 2 a)) The meaningful corolation has been found between the sex variation and coping with stress in primary school. The corolation is that V=%1 8,2 b) It was seen that there was no difference between sex variation of teachers working in primary schools and work satisfactions 3) a) The meaningful corolation has been found between the branc change and coping with stress and this is V=19,2 b) It was seen that there was no difference between branc variation of teachers working in primary schools and work satisfactions. 4 a) The meaningful corolation has been found between the variation of period of working time of the teachers working in primary school and coping with stress and this is in the level V=%33.9 b) It was seen that there was no difference between variation of period of working time of teachers working in primary schools and work satisfactions.5 a) The meaningful corolation has been found between the variotion of marital status of teachers of working in primary school and coping with stress. This is V=%25.3 b) It was seen that there was no difference between variation of marital status of teachers working in primary schools and work satisfactions. 6 a) The meaningful corolation has been found between" the variotion ofeconomic level of teachers working in primary school and coping with stress. İn the level of V=38,6 b) It was seen that there was no difference between variation of ecenomic level of teachers working in primary schools and work satisfactions.