Niğde Üniversitesi'ndeki 20-25 yaş arası futbol oynayan, futbolu bırakan ve düzenli spor yapmayan öğrencilerin solunum ve antropometrik parametrelerinin incelenmesi
Investigate the antropometric and respirotory parameters of the subjects aged between 20-25 years old and who did not do sports regularly
  1. Tez No: 122710
  2. Yazar: HASAN EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
II ÖZET Araştırmanın amacı; Niğde Üniversitesindeki 20-25 yaş arası futbol oynayan, futbolu bırakan ve düzenli spor yapmayan öğrencilerin antropometrik ve solunum parametrelerinin incelenmesidir. Araştırma için ; Niğde Üniversitesindeki futbol oynayan 20, futbolu bırakan 20 ve düzenli spor yapmayan 20 kişi olmak üzere toplam 60 öğrenci alındı, Araştırmada boy, kilo, deri altı yağ ölçümleri, çap, çevre, uzunluk ölçümleri, FVC, FEVİ, FEV%, MW, PEF değerleri alındı. Denek grupları arasında farklılıklar veya benzerlikleri ortaya çıkarmak için tek yönlü varyans analizi ( anova) testi kullanıldı, daha sonra bulunan farklılığın hangi denekler arasında olduğunu tespit etmek için Duncan testi uygulandı. Denek grupları arasında kilo, karın yağı, uyluk yağı, biiliak çap, femurbikondüler çap, normal göğüs çevresi, karın çevresi, diz çevresi, baldır çevresi, FEV% ve MW değerleri arasında P>0,05 önem seviyesinde anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Denek gruplarının boy ortalamaları; futbolu bırakanlar 173,4 cm. düzenli spor yapmayanlar 177,55 cm. ve futbol oynayanlar 178,65 cm., karın yan bölgesi yağ ortalamalarında; futbol oynayanlar 10,115 birim, futbolu bırakanlar 11,29 birim, düzenli spor yapmayanlar 12,985 birim, diz bölgesi yağ ortalamalarında; futbol oynayıp bırakanlar 8,15 birim, futbol oynayanlar 8,355 birim, düzenli spor yapmayanlar 10,585 birim, baldır bölgesi yağ ortalamalarında; futbol oynayanlar 5,66 birim, futbol oynayıp bırakanlar 6,29 birim, düzenli spor yapmayanlar 9 birim, vücut yağ yüzdesi hesaplamalarında; futbol oynayanlar 9,414 birim, futbolu bırakanlar 10,1 birim, düzenli spor yapmayanlar 10,62 birim, kulaç uzunluğu ortalamaları; futbolu bırakanlar 172,45 cm., düzenli spor yapmayanlar 176,4 cm., futbol oynayanlar 178,35 cm., kol-el boyu uzunluğu ortalamalarında; futbolu bırakanlar 76,355 cm., düzenli spor yapmayanlar 77,3 cm., futbol oynayanlar 79,225 santimetredir. Düzenli spor yapmayanların 42,35 cm., futbolu bırakanların 46,505cm., futbol oynayanların 47,58 cm. uyluk uzunluğuna sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 40,325 cm., futbolu bırakanların 43,375 cm., futbol oynayanların 44,69 cm. baldır uzunluğuna sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 27,15 cm., futbolu bırakanların 29,12 cm., futbol oynayanların 29,98 cm. göğüs çapına sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 17,84 cm., futbolu bırakanların 20,16 cm., futbol oynayanların 20,29 cm. göğüs derinliğine sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 40,72 cm., futbolu bırakanların 43,305 cm., futbol oynayanların 44,14 cm. biakromial çap ölçümlerine sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 6,48 cm., futbolu bırakanların 7,83 cm., futbol oynayanların 7,89 cm. ayak bileği çapına sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 107,05 cm., futbolu bırakanların 110,2 cm., futbol oynayanların 111,9 cm. omuz çevresine sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 46,05 cm., futbol oynayanların 48,85 cm., futbolu bırakanların 49,325 cm. uyluk çevresine sahip oldukları, futbolu bırakanların 21,95 cm., futbol oynayanların 22,55 cm., düzenli spor yapmayanların 23,2 cm. ayak bileği çevresine sahip oldukları, düzenli spor yapmayanlann 4,266, futbolu bırakanların 4,353, futbol oynayanların 4,689 birim FVC değerlerine sahip oldukları, düzenli spor yapmayanların 4,115, futbolu bırakanların 4,206, futbol oynayanların 4,479 birim FEVİ değerlerine sahip oldukları, düzenli spor yapmayanla rın 419,85 birim, futbolu bırakanların 516,8 birim ve futbol oynayanların 563,5 birim PEF değerlerine sahip oldukla rı saptanmıştır. Araştırma sonucunda; futbol oynayan, futbolu bırakan ve düzenli spor yapmayan grupların antropometrik ve solunum değerlerinin normal sınırlarda olduğu görülmekle beraber P>0,05 önem seviyesinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Futbol oynayanlar futbolu bırakanlara, futbolu bırakanlar düzenli spor yapmayanlara oranla; daha az vücut yağ yüzdesine, daha iyi çap, çevre ve solunum parametreleri ölçümlerine sahip oldukları gözlendi. Bu sonuçlar Niğde Üniversitesinde futbol oynayanların futbolu bırakanlara, futbolu bırakanların düzenli spor yapmayanlara oranla solunum ve fiziksel uygunluk yönünden daha iyi durumda olduklarını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the antropometric and respiratory parameters of the subjects aged between 20-25 years old and who were active football players, who were not active football players anymore and who did not do sports regularly. Subject group was composed of 60 who were students in Niğde Üniversitesy. Twenty of the subjects were active football players, 20 of them were not active football players anymore and 20 of them were participating irregularly sports. In the research the height, weight, skinfold measurements, caliper measurements, circumference measurements, length measurements, FVC, FEV1, FEV%, MW, PEF, values of the subject group were taken. To estimate if any significant difference occurred between the subject groups' estimations, and to identify the difference causing groups analysis of variance (ANOVA) and Duncan test were applied in the statistical analysis of the data. There were no significent (P>0,05) difference found between the subjects groups accoding to their weigth, abdomen fat measurement, thigh fat, bi-iliac caliper, femur bicondüler caliper, waist circumference measurement, abdomen circumference, knee circumference, calf circumference, FEV% and MVV values. The height measurement mean value of the subjects who were not active football players anymore was 173,40 cm., the irregular sports participants height measures mean value was 177,55 cm., and the height measures mean value of the active football players was 178,65 cm. The iliac fat measurement mean value of the subjects who were not active football players anymore was 11,29 unit, the mean value for the active football players was 10,1 1 unit and the mean value for subjects who participated sports irregularly was 12,98 unit. Knee region fat measurement mean values in subjects who were active football players was 8,35 unit, in subjects who were not active football players anymore was 8, 1 5 unit and in irregular sports participants the mean value was 10,58 unit. In calf fat measurement, the activeV football players mean value was 5,66 unit, the irregular sports patrticipants mean value was 9 unit and the mean value for subjects, who were not playing football anymore was 6,29 unit. Body fat percentage measurement results showed that active football players had 9,41 unit body fat percentage the irregular sport participants had 10,62 unit body fat percentage and the ones who were not active football players anymore had 10,10 unit body fat percentage. The arm span length measurements also showed differences, non active football players arm span length mean value was 172,45 cm., irregular sport participants arm span mean measure was 176,40 cm. and the football players arm span mean measure was 178,35 cm. Arm hand length measures mean value of subjects, who were not active football players anymore was 76,35 cm., who were irregular sports participants was 77,30 cm. and the football players arm- hand length measures mean value was 79,22cm. Irregular sport participants' thigh length mean value was 42,35 cm., subjects who were not active football player anymore had 46,50 cm. thigh length mean value. Irregular sport participants calf lenght mean value in football players had 47,58 cm., thigh length mean value mean value, irregular sport participants calf length mean value was 40,32 cm., subjects who were not active football players anymore had 43,37 cm., calf lenght mean value and subjects who were active football players had 44,69 cm. calf lenght mean value. Active football players' weist caliper mean value was 29,98 cm., irregular sport participants weist caliper mean value was 27,15 cm. and the subjects who were not active football players anymore had 29,12 cm. weist caliper mean value. The weist depth mean value of irregular sports participants was 17,84 cm., mean value of football players was 20.29 cm. and subject who not active players anymore had 20,16 cm. weist depth mean value. Biacromial caliper mean value of football players was 44,14 cm., 43,30 cm. for subjects who were not active football players anymore and for subjects who were irregular sport participants it was 40,72 cm. The ankle caliper mean value of irregular sport participants was 6,48 cm., the subjects who were not active football players was 7,83 cm. and football players' ankle caliper mean value was 7,89 cm. The shoulder width mean value of the irregular sport participants was 107,05 cm., the football players mean value was 111,9 cm. and 110,20 cm. was for the subjects who were not football players anymore. Subjects participating sports irregularly had 46,05 cm. thigh circumferenceVI mean value, the football players thigh circumference mean value was 48,85 cm. and the subjects who were not playing football actively had 49,32 cm. thigh circumference mean value. Subjects who irregularly participated in sport had 23,20 cm. ankle circumference mean value, subjects who were not playing football actively had 21,95 cm. ankle circumference mean value and football players ankle circumference mean value was 22,55 cm. The FVC mean value of football players was 4,68 unit, irregular sports participants FVC mean value was 4,26 unit and the subjects who were not playing football actively anymore had 4.35 unit FVC mean value. FEV1 mean value of active football players was 4,47 unit, 4,20 unit was for subjects who were not avtive football players and FEV1 mean value of subjects who participated sport activities irregularly was 4,11 unit. Subjects who participate sport activities irregularly had 419,85 unit PEF value, subjects who were not active football players anymore had 516,80 unit and subjects who were active football player had 563,50 unit PEF value. Finally, the research results showed that the active football players, subjects who participate sports irregularly and subject who were not actively playing football anymore had normal antropometric and respiration estimation values. Additionally, there were significant difference found between groups in P>0,05 value. Football players had lower body fat percentage and better caliper, circumference and respiratory parameters than the subjects who were not playing football actively anymore and the subjects who were not playing football actively anymore had lower body fat percentage and better caliper, circumference and respiratory parameters than the subjects who were not participating sports regularly. These results revealed that the Niğde University subjects who were active football players were better than the subjects who were not playing football actively and subjects who were better than the subjects who did not participate sports regularly according to the parameters related respiration and physical fitness parameters.