Tüketicilerin süpermarket/hipermarket tercihlerinde etkili olan faktörler: İzmir örneği
The Factors which affect consumers supermarket/hypermarket prefers: İzmir field work
  1. Tez No: 122752
  2. Yazar: MELİHA MİNE ÇİFTÇİ BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. NAZAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Dünya yar olduğundan beri hemen hemen her konuda çok önemli değişikliklere tanık olmuştur. Bugün bu değişimler, ileri teknoloji ve gelişmiş iletişim araçları sayesinde, çok daha kısa sürede meydana gelmektedir. 4,5 milyar yaşındaki Dünya özellikle son yüzyılda ileri teknoloji sayesinde en önemli ekonomik, toplumsal, kültürel değişikliklere sahne olmuştur. Türkiye'de de özellikle son 25 yılda teknolojik, ekonomik ve sosyal açılardan önemli bir takım yenilikler ve değişimler yaşanmıştır. Ayrıca teknolojik gelişmelerin yanı sıra bugün yaşam biçimlerinde meydana gelen değişiklikler, tüketicilerin alışverişlerini nereden ve nasıl yapacaklarına ilişkin alternatiflerini arttırmıştır. Ancak tüketiciler, alışverişe harcadıkları zamanı, parayı ve enerjiyi minimum kılıp, maddi ve manevi yararlarını maksimuma çıkarmak istemektedirler. Bu bakımdan, süpermarket tipi gıda ve gıda dışı ev ihtiyaç maddeleri pazarlayan perakendeci işletmeler günlük yaşamın vazgeçilemez bir parçası olmuştur. Bu araştırmanın temel amacı, tüketicilerin alışveriş için süpermarket /hipermarketleri seçme nedenlerini ölçmektir. Bu amaçların yanı sıra tüketicilerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi gibi demografik özellikleri ile tüketicilerin süpermarket/hipermarketleri tercih etme nedenleri arasındaki ilişki test edilmiştir. Bu çalışma, anketler kullanılarak 400 tüketici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında seçilen süpermarketler Kipa, Migros, Tansaş ve Carrefour'dur. Teknolojik gelişmelerin yanısıra, bugün sınırların da yavaş yavaş kalkmaya başlaması ile Dünya'da ve Türkiye'de sayısız gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye'deki süpermarket/hipermarketler belki bugün dünya market devleri ile yarışamamaktadırlar, ancak gelecekte artan rekabet koşulları ve daha fazla çaba ile onlar da aynı kulvarda koşabilecek duruma geleceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the world existed, it has witnessed very important changes at almost all subjects. Today, these changes occures by high technology and improved communication tools in a short time. The world that is 4.5 billion- yeard, experienced very important economical, social and cultural changes by high technology, especially in last century. Also in Turkey, some innovations and changes (technological, economical end social etc.) have occured like in the world, especially in last twenty-five years. Besides technological changes, today these changes are happenning in life-styles enhanced the alternatives of consumers about shopping where and how they will. However, consumers want to minimize the time, money and the efforts that spend for shopping and to maximize physical and spiritual benefits. Therefore, retailers who market foods and household goods have becomed very important part of daily life. The main purpose of this study is to measure the consumers' preferencesfor shopping in supermarket/hypermarkets. Besides, the relationship between the consumers' demographic characteristics (sex, age, education, income etc.) and the consumers' reasons to prefer supermarket/hypermarkets is tested. This study was applied on 400 consumers by using questionnaires. As supermarket, Kipa, Migros, Tansaş and Carrefour which are known pretty well and equal-sized were chosen. And these five section were determined to obtain balanced-dispersion. Besides technological chances, today countless developments are seen because of demolished-walls in the world. Today, supermarket/hypermarkets in Turkey are not able to compete with world's market giants, but in the future they will reach the situation in which they can compete.