John Calvin'de iman ve vahiy anlayışı
John Calvin's understanding of faith and revelation
  1. Tez No: 122761
  2. Yazar: OSMAN MURAT DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Deniz, Osman Murat, John Calvin' de İman ve Vahiy Anlayışı. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recep Kılıç, 147 s. John Calvin, Martin Luther' in ardından, Protestanlığın en önemli reformcusu ve teologudur. Protestan doktrinine en keskin ve sistematik formulasyonunu vermiştir. Onun, Hıristiyan Dininin Temelleri adlı eseri erken dönem Protestanlığının en önemli çalışmasıdır. Calvin' in hayatına ve yaptıklarına farklı yönlerden yaklaşılabilir. Bu çalışmamız onun, iman ve vahiy anlayışlarına yer vermektedir. Bu tez, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Calvin' in hayatına ve eserlerine ek olarak onun teolojisinin temel özellikleri ve düşüncesinin arkasında yatan ana etkenler tanımlanmaktadır. Birinci bölümde, Calvin' in iman anlayışı ele alınmaktadır. Calvin' in meseleyi ele alışından hareketle, iman anlayışına Söz ve iman ilişkisi bağlamında yaklaşılmaktadır. Onun iman anlayışı, İsa Mesih, vaat, bilgi, Kutsal Ruh ve güvence ile ilişkili olarak incelenmektedir. Ardından, imanla aklanma ve önceden belirlenmişlik doktrinleri ortaya konmaktadır. En son, onun iman anlayışı değerlendirilmektedir. İkinci bölümde, Calvin' in vahiy anlayışı ele alınmaktadır. İlkin, onun vahiyden ne anladığı incelenmektedir. Calvin' in vahiy anlayışı, Kitab-ı Mukaddes hakkındaki düşünceleri ile bağlantılı olarak ortaya konmaktadır. Ardından, Calvin için önem arzeden, vahyin bilmeye dönük yönü ile ilgilenilmektedir. Son olarak onun vahiy anlayışı değerlendirilmektedir. 138
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deniz, Osman Murat, John Calvin's Understanding of Faith and Revelation. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Recep Kılıç, 147p. After Martin Luther, John Calvin is the most important Protestant reformer and theologian. He gave Protestant doctrine its most incisive and systematic formulation. His Institutes of the Christian Religion is early Protestantism's greatest theological work. The life and work of Calvin is approachable from many directions. This study is devoted to his understanding of faith and revelation. My thesis consists of two chapters apart from the introduction and the conclusion. Introduction deals with, in addition to Calvin's life story and his works, the main characteristics of his theology and main factors behind his thoughts. The first chapter deals with Calvin's understanding of faith. It is being approached to his reflection on faith from the perspective of connection between Word and faith, taking the base Calvin's treatment. His understanding of faith in relation to his thoughts on Jesus Christ, promise, knowledge, Holy Spirit and assurance are formulated. Then, doctrines of justification and predestination are examined. After that, his thoughts about faith are being evaluated and criticized. The second chapter deals with Calvin's understanding of revelation. First, what he comprehends by the concept of revelation is examined. His reflections on revelation in relation to his thoughts on Bible are presented. Then, relation of revelation with the knowing which is the important point of Calvin is being analyzed. Then his understanding of revelation is evaluated and criticized. w,. Î :..;w.' " 139