Şafii fıkıh usulünde hadis metodolojisi
- Tez No: 122762
 - Danışmanlar: PROF.DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET İslam kültür tarihinde hadise dair farklı bakış açılarının tespit edilmesi ve bunların günümüz tartışmalarına katkısı açısından klasik hadis usûlü yegane kaynak değildir. Bu katkıyı geleneksel islamî ilimler yanısıra geç dönem bilim dallarının pek çoğu sağlayabilir. Fıkıh usûlünün hadisi ele alışı ve fıkıh usulcülerinin bakış açılarının da hadis ilmine katkıları yetirince bilinmemekle birlikte araştırmamızda bu katkının boyutları görülecektir. Bu çalışma“Şafiî Fıkıh Usûlünde Hadis Metodolojisi”başlığı ile hadislerin tespiti konusu ağırlıklı olmak üzere şâfiî fıkıh usulcülerinin hadis metodolojisini incelemiştir. Üç bölümden meydana gelen araştırmanın birinci bölümde hadislerin bilgi değeri bağlanımda, kesin doğru ve kesin yalan haberler ile ilgili değerlendirmeler ele alınmıştır. Kesin doğru haberler çerçevesinde ön plana çıkan mütevatir haberler ayrı bir başlık olarak incelenmiştir. İkinci bölümde elimizdeki hadise dair bütün rivayetleri kapsayan“haberu'l- vâhid”konusu ele alınmıştır. Haber-i vahidin bilgi değeri üzerindeki tartışmalar bağlanımda haber-i vahidin zan ifade ettiği ile karineli haber-i vâhid konusu bu tartışmaların odak noktasını oluşturmuştur. Yine Haber-i vâhid ile amel etmek gerektiği yolundaki şâfiî usûlcülerin farklı değerlendirmeleri, bu bölümün önemli bir konusudur. Haber-i vâhid ile amel etmek için fıkıh usûlünde râvî ile ilgili değerlendirmeler ile metin tenkidi bağlanımda, haber-i vâhid Kur' ân, haber-i vâhid umumî beivâ, haber-i vâhid kıyas ilişkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde haberin bilgi değeri dışında kalan hadis usûlünün diğer tartışmalarına yer verilmiştir. Bu çerçevede ihtilâfu'l-hadis konusunu ilgilendiren nesh ve birbiri ile çelişkili hadislerden hangisinin tercih edileceği ile ilgili kaideler üzerinde durulmuştur. eş-Şâfiî ile ilgili gündeme gelen mürsel hadisin delil kabul edilmesi hakkındaki şâfiî fıkıh usulcülerinin farklı değerlendirmeleri tartışılmıştır. Yine hadis usulünün önemli tartışma konusu olan cerh ve ta' dil kapsamında, cerh ve ta' dil edeceklerin sayısı, mutlak cerh ve ta' dil, zımnen ta' dil ve sahabenin adaleti konulan tartışılmıştır. Son olarak sahip oldukları vasıflar nedeniyle, rivayeti kabul edilen ile edilmeyen râvîlerin durumu ele alınmıştır. 341
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the history of Islamic culture, identifying various views regarding hadith and in terms of their contribution to today's arguments, the traditional hadith method is not the only source. This contribution can be provided not only by traditional Islamic sciences but also by many of the recent branches of science. As there is no sufficient knowledge about the treatment of hadith, within the realm of“fiqih”or“inference”method, and about the contribution of points of views of fiqih methodologists to the hadith science, the dimensions of this contribution will be seen in our study. This study, with the topic of“Hadith Methodology in Shafii Fiqih Method examined mainly the hadith methodology of Shafii fiqih methodologists, focusing mostly on detecting hadiths. Composed of three parts, the query deals with evaluations concerning indisputably true and indisputably wrong news within the context of hadiths* knowledge values in the first part. The mutevatir news foregranded within the framework of indisputably true news are examined under a separate topic. In the second part; the issue of ”haberu'l vahid“, comprising all the rumours about hadith, is examined. Different views of Shafii Methodists defending the point that haberu'l vahid must be acted upon are an important subject of this topic. In the third part; the other part of hadith argument except from the value of narrational knowledge takes place. The main focus is on ”nesh“, concerning ”ihtilaf ul hadis" issue, and on rules concerning which of the hadiths contrasting each other will be preferred. Different views of Shafii methodologists, concerning the acceptance of mursel hadith as proof, are argued within the realm of discussions about Shafii. Similarly, some of the most fundamental topics for discussion were put under close scrutiny. Those which will undergo a process of cerh and tadil and those which will go through a process of cerh and tadil in an absolute or precautionary way as well as the understanding of justice by Şahaba. In the final chapters of the study, due to their qualifications, the state of narrators, both whose narrations has been accepted and whose have not been accepted, is evaluated. 342