Kur'an'ın önerdiği ideal insan modelinin oluşmasında sevginin rolü
  1. Tez No: 122763
  2. Yazar: ATİLLA YARGICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
TEZ ÖZETİ Yüce Allah insanda sınırsız potansiyele sahib bir sevgi yaratmıştır. İnsan bu sevgisini çeşitli nesnelere yöneltme iradesine sahiptir. Kur' an insanın dünya ve ahiret mutluluğu için bu sevgisini yönlendirmektedir. Kur' an insanın Allah'ın en güzel şekilde yarattığı bir varlık olmasından dolayı Allah'a inanıp O'nu sevmesini, insan olmasından dolayı insanlara sevgi duymasını, hayatını bir çevrede geçirdiği için de çevresindeki nesnelerle sevgi ilişkisinde bulunmasını istemektedir. Bu yüzden Kur' an' in önerdiği İdeal İnsanın Oluşmasında Allah, insan ve çevre sevgisi çok önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada anahtar kavram“Allah sevgisi”dir. İkinci önemli husus da hangi sevgi türü olursa olsun, sevginin soyut bir kavram olmaktan çok, göstergeleri bulunan bir terim olmasıdır. Buna göre sevgi eyleme dönüştüğü zaman bir anlam ifade etmektedir. Allah sevgisi insanın diğer sevgi ilişkilerini olumlu yönde etkilemektedir. Allah'ın bir olduğuna inanmak ve O'nu bütün isim ve sıfatlarıyla tanımakla yakından bir ilişkisi olan Allah sevgisi herşeyden önce O'na ibadet etmek, O'nun insanın dünya ve ahiret mutluluğu için beyan ettiği buyruklarını tutmakla soyut olmaktan çıkar ve somutlaşır. Bu şekilde“ibadet ve ahlakla”tezahür eden bir sevgiye sahib olan bir kişi, Allah'ın sevgisini kazandığı gibi, insanların da sevgisini kazanır. Diğer taraftan Allah'ı seven bir insan Allah'ın yarattığı varlıkları, bilhassa da insanı gönülden sevecektir. Kadınları, çocukları sevmek veya çocukların anne-babalarını sevmeleri de, onlara ilgi gösterip iyi davranmakla, haklarını-hukuklarını gözetmekle güzel bir eyleme dönüşebir. Burada önemli olan husus, Allah sevgisinin unutulmaması ve hiçbir sevgi nesnesinin önüne geçirilmemesidir. Aynı durum insanın çevreye sevgisinde de kendisini göstermektedir. Buna göre insanın parayı, altın ve gümüşü de içinde barındıran mala, hayvanlara ve bitkilere sevgisinde ölçü her zaman Allah sevgisidir. Çevrede bulunan bütün varlıklar, Allah'ın bir nimeti olarak sevilmeye layıktır. Allah'ın dışındaki bütün nesnelere sevgide ölçü Allah sevgisi olduğu takdirde, sevilen nesnelere daha şefkatli ve nazik davranılır, hiçbir varlık 284incilitilmez. Böylece insan çevresiyle uyumlu, kendisi ve etrafındaki insanlarla barışık, sevgi dolu bir hayat yaşar. 285
Özet (Çeviri)
SUMMARY Role of Love In The Constitution Of Perfect Man That Kor* an Offers Almighty God has created unlimited love in man. Man can use his will may be able to love various objets. On the one hand, The Kor' an gives us advice About usind love so that we can attain happiness in this temporary world and the hereafter. On the other hand, The Kor' an want that man should know and love God. Because He has created man as the most beautiful and the most perfect form. Also, The Kor' an announces that man should love the other man and the vivid objects around him. Because he spends his whole life in this environment. Because of this The Kor' an offers that God's love, man's love and enviranment love have all an important role to play in the constitution of perfect man. It is necessary to say that in this doctorate thesis the key concept is,“God's love”. Whichever kind of love you mention, this love is not only an a abstract concept but also, an attitue, an behaviour; that is love has got manifestations. Accordind to this main idea, when this love transforms into actions it will be very significant. So, God's love influences man's other relationships. God's love, which is related to the belief in Him an the knowledge of Him, becomes concrete through obeying Him and fufliling His orders, rules, which give the man psysical and metaphysical happiness, the person who has got love that has manifested into worshiping and having moral values achieves both God's love an] man' s love. İn adition, a man that loves God, loves His cereatures sincerly. Also, loving women, children or parents can transform into a good attitude and behavior showing them interest, behaviring them very well and respecting their rights. İt is important not to forget God's love and not to love the other loved objects more than God. Man should follow in the same direction as to the environment. İn this thesis,“environment”means property, animals and plants. Measurement of loving those is God's love. So all of them are worthy to be loved as a favour of God. if we accept God's love as a measurement of love we can treat loved objects so kindly and compasionately. İn order to this, we don't want to insult or injure loved objects such as man, plants, animals. Thus, we can live in peace, happiness and love. 22