İslam Ceza Hukukunda suça teşebbüsün mahiyeti ve hukuki sonuçları
The Nature of attempting to commit an offence in Islamic Criminal Law and legal results
- Tez No: 122766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET YAŞAR, Yahya, İslam Ceza Hukukun'da Suça Teşebbüsün Mahiyeti Ve Hukuki Sonuçları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Şamil DAĞCI, 91 s. İnsanların ortaya koymuş oldukları eylem ve Hareketler dış dünyada toplum ve bireyin zararına bir etki arz etmediği sürece hukukun müdahalesine maruz kalmamaktadır. İslam Ceza Hukukunda Hadd, Kısas ve gerektiren suça tam ceza verilebilmesi için suçun bütün unsurlarının gerçekleşmesi gerekmektedir. Suç unsurları tam olarak gerçekleşmeyen suça teşebbüs ta'zir cezasını gerektiren suçlara girmektedir. İslam Ceza Hukukunda suç teşkil edilebilecek eylemlere ceza tespitinde titiz davranılmış ve yargı alanına girmeyen bir takım hareketleri kişilerin vicdan ve dini duygulan harekete geçirmek suretiyle düzeltme metodu benimsenmiştir. Eğer bir suça teşebbüs edilmiş ise yani icrasına başlanılmış fakat tamamlanmamış bir eylem varsa, buna tamamlanmış suça oranla daha az ceza verilmesi genel suç politikası açısından benimsenmiş bir kuraldır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT YAŞAR, Yahya, The Nature of Attempting to commit an offence in Islamic Criminal Law and Its Legal Results, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Şamil DA?CI, 91 p. The actions of a person are not exposed to the intervention of the law, as long as do not do damage to the individual and the society. In Islamic Criminal Law, in order to pay a fine for a crime which requires legal punishment and retaliation, all aspects of the crime must be occurred. An attempt to commit an offence whose aspects have not been completely realized is considered among the crimes which requires censure. Islamic Criminal Law, in paying a fine for the actions which can be accepted as a crime has been very meticulous and has accepted the metod of improvement by stimulating conscience of persons and their religious feelings in some actions which exist at the outside of the judgement. From general crime policy point of view, if one attempts to commit an offence, but can not complete it, to pay for such an offence a less fine in comparison with a completed one is an accepted rule. ^^n-J*-*,*t*