Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki teolojik ilişkilerin ilk döneminde Abdülmesih el-Kindi'nin Abdullah b. İsmail el-Haşimi'ye reddiyesi örneği
  1. Tez No: 122765
  2. Yazar: SABİRE ABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET“Müslümanlarla Hristiyanlar Arasındaki Teolojik İlişkilerin İlk Döneminde Abdülmesih el-Kindi'nin Abdullah b. İsmail el-Haşimi'ye Reddiyesi Örneği”isimli bu çalışma, Giriş, I. Bölüm, H. Bölüm, Sonuç ve Ek-I kısımlarından oluşmaktadır. Giriş'te Kindi'nin Apolojisi'nin otantikliği sorunsalı tartışılmaktadır. I. Bölüm' de Haşimi ve Kindi arasındaki ihtilaflı konular ve Kindi'nin Tanrı doktrini değerlendirilmektedir. II. Bölüm'de ise Kindi'nin Hz. Muhammed ve Kur'an-ı Kerim'le ilgili görüşleri belirtilmektedir. Bu çalışmada özellikle yazarın teolojik argümanları dikkatle incelenmektedir. Daha sonra bu argümanların doğruluğu tartışılmaktadır. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, Kindi'nin Apolojisi'nin müslümanlarla hristiyanlar arasındaki teolojik ilişkinin ilk dönemine ait tarihi bir vesika olduğu belirtilmektedir. İçinde apolojetik formun sık sık kullanıldığı bu metin sistematik anlatımı ile dikkat çekmektedir. Okuyucunun faydalanması için metnin İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi ekte verilmektedir. 204
Özet (Çeviri)
ÂBSTMÂ.CT This working that its name is“The Example of Abd aİ-Maslh aİ-Kindî's Apalogy to Abdullah b. Ismail al-Hashimi in Early Period of Teologic Relations Between Muslims and Christians”begins from parts of IntroductionL, First Part, Second Part, Conclusion and Addition-I. In introduction, the problematic of authentic of Al-Kindi's Apology is discussed. In the first part, the disputations between Hasbimi with Kindi and Kindi' s doctrine of God are evaluated. In the second part, Kindi's thoughts about Mohammad and Qoran are made clear. In this working, especially author's theologic arguments are investigated. Then truth of this arguments is discussed. As a result of this work, İt made clear that Al-Kindi's Apology is historical document that belongs to the early period of theologic Relations between muslims and Christians. This text that the apologetic form is used after in it attracts attention with systematic expression. As the reader benefit from it, the translation to Turkish from English of the text is presented in Addition-I. 205