Karşılaştırmalı olarak Türk ve Azerbaycan Hukukunda anonim şirketlerin kuruluşu
Contradictory analyse of Turkish and Azerbaijanian Laws on the establishment of joint-stock companies
- Tez No: 122769
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Aynı coğrafyada yer alan, aynı din, dil ve ırka sahip olan ülkeler olarak Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin her alandaki birliktelikleri kaçınılmazdır. Bu birlikteliğin lokomotifi ise ekonomidir. Hiç şüphesiz ekonomi alanındaki birliktelik de, en başta her iki ülke mevzuatlarının çok iyi bilinmesine bağlıdır. Önemli sermaye birikimlerine yol açan anonim şirketlerin, özellikle yabancı yatırımcılar açısından önem arz eden şirket kuruluşlarının, ayrıntılı olarak incelenmesi ve bu bağlamda entegrasyona katkıda bulunmak ülkelerimizin çıkarları açısından vazgeçilmezdir. Azerbaycan Hukuku, anonim şirketlerin kuruluşu konusunda zamanın en modern düzenlemelerine paralel düzenlemeler getirmiş olmakla birlikte, bu başarının uygulama alanında da mevcut olduğunu söylemek zordur. Özellikle, bu düzenlemelerin 2-3 yıl gibi yakın tarihi, bundan önceki dönemlere hakim olan“kolektif mülkiyet”anlayışı ve bunun hemen peşinden gelen en modern düzenlemeler, ayrıca yorum ve açıklamaların eksikliği biz hukukçulara çok ağır görevler yüklemektedir. Türk Hukuku bakımından ise, bunun tam tersini söylemenin doğru olacağım düşünüyorum. Zira, uzun bir tarihi geçmişe sahip Türk Hukuku, anonim şirketlerin kuruluşu konusunda sahip olduğu bu günkü düzenlemelere çok uzun bir yol ve zahmet kat ederek gelmiş, bunun sayesinde de gereken bilgi ve birikime sahip olmuştur. Lakin bütün bunlarla birlikte, Türk Hukuku da, anonim şirketlerin kuruluşu konusunda bazı önemli sorunlar yaşamaktadır. Özellikle Türk Ticaret Kanununun Sermaye Piyasası Kanunu karşısındaki durumu; Ticaret Kanununun“tedrici kuruluşa”ilişkin hükümlerinin büyük ölçüde uygulanamaz oluşu; kuruluş sermayesi ve kurucular; ayrıca“kamu makamından izin alınması”gibi konulardaki düzenlemeler şirket kuruluşları açısından önemli sorunlar doğurmaktadır. Bu yüzden de, karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle söz konusu problemlerin aşılması alanında önemli adımlar atılacağına ve bu bağlamda da hukuk birliğinin sağlanabileceğine inancımız tamdır. 186
Özet (Çeviri)
SUMMARY The unity between Azerbaijan and The Republic of Turkey, which are in the same geograpical region, and also have the same religion, language and race, is inevitable. The locomotive of this unity is economy. There is no doubt that the unity in economy is bound to an efficient knowledge at the laws at both countries. It is highly important that to analyse the join-stock companies which causes large sums of capitals and especially the establishment of companies which is important for foreign investors and to assist the integration for the benefits of our countries. Azerbaijan Law besides making parallel arrangments to the modern arrangments, but it is hard to say that it has the same success on the applying of these arrangments. Especially, the recent history of these arrangments which is two or three years long,“the collective proprietorship ”understanding of former times and the following recent arrangments and also the deficiency of explanations and comments loading us, the jurists a heavy duty. By The Turkish Law side I think it is true to say the opposite. Because, The Turkish Law which has a long history, has reached to this point in the establishment of joint-stock companies by passing a long and hard path, for this reason it acquired the required knowledge. But opposing to all these factors, even The Turkish Law confronts some important difficulties on the establishment of joint-stock companies. Especially, the arrangments like; the situation of“The Turkish Commercial Law”to“The Law at Capital Market”; the unapplicable matters of The Commercial Law on the“gradual ftraruMg”; establishment capital and the establishers ; and also 'getting permission from civil authority' causes problems in the establishment of companies. So that we belive that by using the Contradictory Law Methods we can overcome these difficulties, in this sense we can establish a law union. 187