Güneş enerjisi ile çalışan R21-DMF li soğurmalı soğutma çevrimin analizi ve bazı tersinmezliklerin çevrimin performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Analysis of R21-DMF solar powered absorpption refrigeration system and effect of someirreversbilities on the Performance of the cycle
- Tez No: 355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET GÜNEŞ ENERJİSİ ÎLE ÇALIŞAN R21-DMF LÎ SO?URMALI SO?UTMA ÇEVRÎMÎNÎN ANALİZİ VE BAZI TERSİNMEZLÎKLERÎN ÇEVRÎMÎN PERFORMANSI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Seyit Arif TÜR Yüksek Lisans Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 19 87 Bu çalışmada, Güneş enerjisi ile calışan R21-DMF li soğurmalı soğutma çevriminin analizi yapılmış ve bazı ters inmezliklerin performans katsayısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. R21 soğutuculu ve DMF soğuruculu soğurmalı soğutma sistemlerinin analizinde kullanılabilecek termo dinamik bağıntılar incelenmiş, karşılaştırmalar yapılarak uygun olanlar seçilmiştir. Uygun olmayan ifadeler yerine, literatürde verilen tablolardan eğri çakıştırma yöntemiyle elde edilen bağıntılar kullanılmıştır. Üst ayırıcısı olmayan, soğurucu ile ayırıcı arasında ve bu- harlaştırıcı ile yoğuşturucu arasında ideal ısı değiş tirgeci olan ideal R21-DMF li soğurmalı soğutma çevrimi-IV nin analizi yapılmıştır. Çevrimin dolaşım oranı (DO) ve performans katsayısı (COP) hesaplanmışs, ayırıcı, soğurucu ve buharlaştırıcı sıcaklıklarındaki değişimin COP ve DO üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci aşamada çevrimde kullanılan iki ısı değiştirgecindeki tersinmezlikler oranlama yöntemiyle hesaplanmıştır. Isı değiştirgeçlerinin etkinlikleri belirlen miş ve bu etkinliklerin çevrimin performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Soğurmalı soğutma çevrimini oluşturan birimler ve bu birimlerin bağantı elemanlarındaki basınç kayıpları için bir örnek çalışma yapılmıstır. Bu calısmada basınç kayıpları da kullanılarak çevrimin performans katsayısı ve dolaşım oranı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdekilerle karşılaştırılmış ve ileride bu konuda yapılabilecek calışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OP R21-DMF SOLAR POWERED ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEM AND EFFECT OF SOME IRREVERSIBILITIES ON THE PERFORMANCE OF THE CYCLE Seyit Arif TÜR M. Sf Thesis Gazi university Institute of Science and Technology February 1987 In this study, the analysis of the solar powered absorption refrigeration system working with R21-DMF has been made and the effect of some irreversibilities on the coefficient of performance and circulation ratio is studied. Some of the thermodynamic relations which can be used on the thermodynamic analysis of the R21-DMF absorption refrigeration system are selected from the related literature. For the relations, which could not found from the literature are obtained from the tabulated data by curve fitting. The cycle which has two heat exchangers and without a rectifier is analysed thermo dynamically to calculate the coefficient of performance (COP) and circulation ratio of the cycle for different working conditions.VI On the second step of the analysis the irreversibilities of the heat exchangers and pressure losses in the system are considered. On the determination, of the irreversibilities of the heat exchangers the method of scaling / is used and the effectivenes of the heat exchangers are calculated. The results obtained from this analysis is compared with the results of the ideal analysis and of literature.