Sanal ortamda halkla ilişkiler süreci
The Public relations process on the internet
- Tez No: 122773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA GÜNERİ FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İnternetin global iş ve iletişim dünyasındaki etkisi giderek artan bir değerde büyümektedir. Bariyerlerin yıkılması, globalleşmenin başlaması ekonominin bütün dengelerini de değiştirmiştir. İnternetin kendi kurallarının bulunduğu yeni ekonomisi bulunmaktadır. Teknolojik ve ekonomik gelişmelerle birlikte pazarlama ve Halkla ilişkiler sektöründeki anlayışlar da değişmiştir. Halkla İlişkiler mesleğinin de içinde olduğu bilgi sanayi en hızlı büyüyen sektör durumundadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte global iletişim kavramı ortaya çıkmıştır. Internet Halkla İlişkiler sektörünü hareketlendiren, bir sürü avantaj getiren, en çabuk gelişen teknoloji şeklidir. Günümüzde her gün daha fazla insan internet kullanmakta ve internet hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bir kurum için hedef kitlesini, basını yönetmek en önemli unsurlardan bir tanesidir ve internet bunu kolaylaştırır. İnternet marka yönetimi, kriz yönetimi, algılama yönetimi gibi kavramları da içermekte ve bu yeni yönetim biçimlerine yön vermektedir. Sanal ortamda kullanılan Halkla İlişkiler araçları ise yaratıcılık bakımından sınır tanımamaktadır. Bu yüzden internet Halkla İlişkiler çalışmalarına büyük bir ivme kazandırmıştır. Elektronik müşteriler gün geçtikçe daha fazla seçeneğe sahip olmaktadırlar. Fakat bugün internette de güçlü Halkla İlişkiler stratejileri olan firmalar başarı sağlamaktadırlar. Halkla İlişkiler departmanları İnternetin potansiyellerini ve limitlerinin farkında olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The impact of the Internet on global business and communications continues to grow at an exciting rate. Due to the breaking up of the barriers, the internet has the capacity to alter the economics of business. The internet has a new economy that is called digital economy and digital economy has digital rules. The internet is a fast - exploding technology which offers many advantages for Public Relations and as many dangers. More and more people are using the internet and becoming more knowledgeable about it Companies are beginning to understand the value of incorporating the internet into their comprehensive strategies. Managing public and press relations is a vital role in a company. Internet provides building a bridge between companies and public. Internet will consider brand, reputation and crisis management. The Internet application must be woven into all of these activities. Electronic consumers have more choice and more control over. Today, most the most successful corporations have created strong communications with their target mass via their newly implemented internet Public Relations strategies. In reality, it is part of a much bigger fabric, and it must be integrated into good public relations work as much as the telephone or face-to-face communications. Public Relations tools which are used on the internet have no limit for creativity, thus Internet boost up the effect of the Public Relations activities. Public Relations practitioners need to understand the potential of the internet but also be aware of its limitations.