1980 sonrası Türk basınında ihtisaslaşma ve kültür sanat muhabirliği
Specialization in the Turkish press and culture art journalism after 1980
- Tez No: 122787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
ÖZET İletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak basının kamuoyu oluşturma ve toplumu yönlendirme fonksiyonu artmaktadır. Basın, konulan işleyiş sıklığı ve biçimi ile toplumun ilgi alanlarını belirlemekte ve bilgi birikiminin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Kültür sanat; basın içeriğini oluşturan konulardan biridir. Toplumların gelişmişlik düzeyinde ve toplumsal duyarlılık derecesinde belirleyici olan kültür sanatı basının ne şekilde işlediği önemlidir. Bu noktadan hareketle oluşturulan tezin amacı Türk basınında kültür sanat haberlerinin işleniş biçimini ortaya koymaktır. Elde edilen sonuç doğrultusunda da kültür sanat açısından basının toplum üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmaktadır. Tezin I. Bölümünde Türk basını tarihi süreç içinde başlangıcından günümüze uzanan süreçte genel olarak değerlendirilmiştir. Basında haber ihtisas dallan ve kültür sanat haberlerinin gelişimi tarih içinde örnekler verilerek akatrılmıştır. Ekonomi, politika, spor, polis-adliye, savaş, magazin, sağlık, eğitim ve foto muhabirliği gibi diğer uzmanlaşma dallan, tezin II. Bölümünde ele alınmıştır. Bu dallar gerek ortak özellikleri, gerekse kendi özellikleri doğrultusunda ayrıntılarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. III. bölüm, tezin temel çıkış noktası olan kültür sanat muhabirliğini içermektedir. Öncelikle kültür ve sanat kavranılan ile bu kavramların toplumların gelişmişlik düzeyindeki yeri üzerinde durulmuştur. Kültür ve sanatın ne anlama geldiği ve Önemi netleştirildikten sonra konunun basın cephesi irdelenmiştir. Kültür sanat açısından kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkilerini, bu alanda yapılmış çalışmaların da desteği ile değerlendirmek amaçlanmıştır. Kültür sanatın basın içeriğinde neden önemli olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölüm analizdir. Gerçekleştirilen niceliksel analiz ile Türk basınının kültür sanat haberlerine verdiği yer ve diğer ihtisas dallarının kullanımı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parallel to the developments within the communication technologies, the functions of the press such as building-up the public opinion and leading the community that has been increasing. Press determines the intrest fields of the community, through the processing period and form of the subjects, which constitute a big part of the community's knowledge. Culture and art are amongst the most important subjects, which form contents of the press. The type and form of the processing of culture art by the press is very important because, it shows the development and the sensibility grade of the communities. From this point, the purpose of this thesis is putting forward the processing type and form of culture and art in the Turkish press. In the direction of the obtained results, it is purposed to determine the art and cultural effect of the press over community. Within the first part of the thesis, the history of the Turkish press has, generally, been inspected from its start point until today. The specialized branches and the development of the art and cultural news by the press, have been transmitted through giving samples within it's history. The specialized branches such as economy, sport, criminal, war, actuality, health, education and photo correspondent etc., have been evaluated in the direction of both of their common characteristics and their own specific characteristics. The third part contains the question of being a culture and art correspondent, which is the start point. Firstly, the concepts of the culture and art together with their places on the development level of the communities have been evaluated. After clearly determining the meanings culture and art and their importance, the press side of the subject has been inspected. On the art and cultural aspect, the effects of communication instruments over the community have been targeted to be evaluated and explained with the support of the previous studies performed in this field. The last part is the analysis. With the performed quantitative analysis, the place, which has been given for the art and cultural news within the Turkish press, and the use of other specialization branches have been exposed.