Risk derecelendirmesi (rating), bankalar ve Türkiye
Risk rating, banks and Turkey
- Tez No: 122796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZ - ABSTRACT Günümüzde özellikle gelişmekte olan finansal piyasalarda önemi artan güven unsuru sonucunda yaygınlaşan risk derecelendirmesi faaliyeti hızla yaygınlaşmaktadır. Sermaye ve para piyasalarında aktif bir rol oynayan bankaların risklerinin derecelendirilmesi de hem bankalar, hem yatırımcılar, hem de diğer karşı taraflar açısından büyük önem taşımaktadır. Türk bankalarının yurtdışından düşük maliyetle borçlanma imkanlarının artması bankalarımız açısından çok önemlidir. Bu imkanların artmasında derecelendirme en önemli rolü üstlenecektir. Bir çok Türk bankası 1990'lı yıllarda uluslararası derecelendirme firmalarından risk derecelendirmesi almışlardır. Türk bankalarının taşıdıkları hem ülke riski, hem sektör riski, hem de kendi risklerinin değerliliği giderek önemini artırmaktadır. Bu nedenlerden ötürü çalışmamızın konusu Türk bankalarının risk değerliliğinin analizi olarak seçilmiştir. Türk bankalarının aldıkları derecelerin neler olduğu, bankaların gerçek durumlarını ne kadar yansıttığı, uluslararası karşılaştırmalara ne kadar açık olduğu, bankalara ne kadar fayda sağladığı, Türk bankalarının bu dereceleri hak edip etmediği, Türk bankalarının ileriki yıllarda alabileceği dereceler çalışmamız neticesinde irdelenmiştir. Today, as a result of increasing importance of market confidence -especially in emerging markets- the activity of risk rating is widespreading fastly. Banks risk rating has the most importance for other banks, investors, and counterparties for its active role both in capital and money markets. It is essential for Turkish banks to be credited with low interest rates from foreign institutions. Risk rating has the most active role for expanding this low interest rated credits. Many Turkish banks had been rated by this international rating agencies in 1990s. Turkish banks carry not only their own risks but also the country and sector risk. Because of that, risk rating is becoming more important for them and this is a good reason to search Turkish Banks risk rating as a subject of this thesis. In this thesis you will find a meticiious research that includes; The ratings of important Turkish banks, can this ratings be enough to explain their real situation, how much utility they creates, do Turkish banks really deserves this ratings and what ratings can be taken by Turkish Banks in advancing years. in
Özet (Çeviri)