Finans sektöründe risk derecelendirmesi (rating) ve Türkiye uygulaması
Rating on the financial industry and a aplication on Turkey
  1. Tez No: 120513
  2. Yazar: BATUĞHAN KARAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Kredi anapara ve faiz geri ödenme riskini gösteren risk derecelendirmesinin, kredi ihtiyacı olanlara, finans piyasalarında yatırım yapmak veya borç vermek isteyenlere, ülke ekonomilerine ve sermaye piyasalarına, doğru güvenilir ve sürekli güncel bilgileri sunması açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Risk derecelendirmesi 1900'lü yılların başında ABD'de ortaya çıkmış 1 980'li yılların başından itibaren Avrupa ve Japonya'da da gelişmeye başlamıştır. Risk derecelendirmesi, finans sektörü içinde, tahvil, şirket, banka, ülke, hisse senedi, yatırım fonu, finansal kiralama, faktoring, sigorta şirketi ve proje gibi bir çok alanda uygulanmaktadır. Derecelendirme konusunda deneyimli ve dünyaca tanınmış başlıca derecelendirme kurumları ise Standard&Poor's ve Moody's'dir. Bu kurumlar yapmış oldukları dereceleri belirli bir takım sembollerle göstermektedirler. Derecelendirme kurumları bağımsız, tarafsız ve objektif bir şekilde deneyimli kadrosu ile faaliyetlerini yürütürler. Talepte bulunan yada derecelendirilmesi istenilen şirket ile derecelendirme kurumu arasında yapılan anlaşmanın ardından, ön görüşmeler ve toplantılar yapılır. Gerekli bilgilerin temin edilip inceleme ve araştırma çalışmaları sonucu, talepte bulunan şirkete veya müşterilere ve kamuoyuna belirlenen derece notu derecelendirme kuruluşu tarafından açıklanır. Açıklanan derece notu belirli aralıklarla izlenir gerekli görüldüğünde yada derecelendirilen şirketi etkileyebilecek gelişmeler olduğunda, derecelendirme kurumu tarafından derece notu yeniden kamuya açıklanır. şirketin yada tahvil vb. finansal araçların derecelendirilmesi ülke ve endüstri analizi ile başlar, daha sonra işletmenin faaliyet ve finansal riskinin incelenmesi ile devam eder. Yapılan sözleşme koşulları ve özel durumlarda derece notunun belirlenmesinde dikkate alınır. 189Türkiye ile ilgili ilk risk derecelendirmesi çalışması 1992 yılında S&P tarafından yapılmıştır.“Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Tebliğ”ise 6 Mart 1997'de yürürlüğe girmiştir. Ancak enflasyon oranının yüksek seyretmesi, faiz, döviz kuru ve ülke yönetimi ile ilgili istikrarsız gelişmeler, tahvil piyasasında devletin ağırlığı, sermaye piyasasında bazı fınansal araçların oluşmaması, gerekli teşvik ve yasal mevzuattaki yetersizlikler derecelendirmenin gelişmesini olumsuz yönde etkilemiştir. Türk özel ve kamu bankalarının son on yıllık rasyo verilerinden hareketle yapılan risk derecelendirmesi çalışması sonucu, düşük derece alan bankaların, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankalar olduğu tespit edilmiştir. 190
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rating that indicates the risk of paying back the capital and interest credit, is important not only for who needs credit or who would loan money but also for supplying confidential, permanent and current information to states economies and capital markets. Rating concept has appeared in the USA in 1 900s and has developed in Europe and Japan in 1980s. Rating is applied in various sectors such as finance, bond, companies, states, share, investment funds, financial leasing, insurance companies and projects. Standard & Poors and Moody's are the most well-known and experienced rating companies in the world. Rating companies use some symbols in order to indicate the rating level and they are always independent, neutral and objective. After the agreement between the rating company and the client, first interviews are completed. When all researches and studies are completed, the rating is declared to the public by the rating company. The rating, declared to the public, is under control and is updated at certain period. If there is an important development/change for the company's rating, it's redeclared to the public. As well as the financial tools like companies or bonds are concerned, rating studies start with the analysis of the relevant country and industry. The activity and the financial risk of the company is analyzed in the second step. First rating study about Turkey is realized by Standard & Poors in 1992. Announcement relating to“Rating Activity and Rating Companies”has come into force in March 6th, 1997. However development of the rating activity is impeded 191by high inflation; unstable developments about interest, rate of exchange and state administration; awkwardness of the government in bond market; lack of financial tools in capital market; unsufficiancy in legel legislation. As a result of the rating study concerning 10 years ratio data of both privite and state banks in Turkey, it's realised that the lowest rated banks are the banks who have been turned over to the Deposit Insurance Fund. ) 3 192 ^.if