Özbekistan'ın sosyo-ekonomik yapısı
Socio-economic statement of Uzbekistan
- Tez No: 122805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Cumhuriyetlerinin Çalışma Sorunları ve Sosyo Ekonomik Yapısı ABD
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Özbekistan, 1991 'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ortaya çıkan yeni bağımsız cumhuriyetlerden birisidir. Ülkenin Türkiye ile büyük tarihi ve sosyo-kültürel bağları bulunmaktadır. Bağımsızlıktan sonra bu bağların ekonomik alanda da inşa edilmeye başladığı görülmektedir. Özbekistan Cumhuriyeti, büyük bir tarihsel arkaplana sahip ve güçlü sosyo-ekonomik özellikleri bulunan Türk Cumhuriyetleri'nden birisi olarak, bağımsızlıktan sonra bu konumunu pekiştirmek için uluslararası alanda büyük atılımlar göstermektedir. Bu ülkeye yönelik yabancı yatırımların, bu gün gelmiş olduğu düzey bu savın kanıtlarından birini oluşturmaktadır. Bu çerçevede ülke, bu gelişme trendiyle kısa sürede geçiş sorunlarını aşacak ve güçlü bir devlet olarak tarih sahnesindeki yerini yeniden kazanacaktır. ABSTRACT Uzbekistan is one of the newly independent states, which was established in the aftermath of the USSR's collapse in 1991. It has several common characteristics with Turkey. After the independence, economical relations with Turkey have grown a lot. The Republic of Uzbekistan with historical legacy and powerful socio-economic potentialities, has succeeded important achievements in order to improve its status in international politics. Its level of foreign direct investment is the most important evidence for this claim. In this respect, this country would overcome problems of transition process and would regain historical position. Ill
Özet (Çeviri)