Avrupa Birliği'nde malların ve kişilerin serbest dolaşımı ilkesinin Avrupa Topluluğu mahkemesinin kararları ışığında incelenmesi
Examination of the free movement of persons and goods in European Union in light of the decisions of European Court of justice
- Tez No: 122806
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
oz Hazırlamış olduğum tezin konusu“Avrupa Birliği'nde Malların ve Kişilerin Serbest Dolaşımı İlkesinin ATM Kararları Işığında İncelenmesidir”. Tezi hazırlama sürecinde, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındaki malların ve kişilerin serbest olarak dolaşımını sağlayan AB mevzuatı incelenmiş olup, bu noktaya gelinirken hangi kademelerden geçildiği de açıklanmaya çalışılmıştır. Avrupa Birliği, üye devlet vatandaşlarının diğer bir Birlik ülkesinde yabancı muamelesi görmeden, sanki o ülkenin vatandaşıymış gibi eşit haklara sahip olacağını kabul etmektedir. Bu gelişme bir nev'i sınırların kalkması anlamına da gelmektedir. Yine Birlik üyesi ülkelerde malların vergi, gümrük ve kota sınırlamalarına tabi olmaksızın bir ülkeden diğerine geçmesi de malların serbest dolaşımıyla gerçekleşmektedir. AB içerisindeki tüm bu ayrıcalıklı uygulamalar birtakım mevzuatlar çerçevesinde oluşmaktadır. Bu mevzuatların çeşitli örnek olaylar bazında yorumlanması da ATM tarafından yapılmaktadır. Türkiye açısından bakıldığında, AB ile Türkiye arasında Ankara Anlaşması ile başlayan ve Katma Protokol ile devam eden süreçte, Türkiye'nin Birliğe entegrasyon sürecinden kaynaklanan zorluklarla karşılaşılmıştır. 01 Ocak 1995 tarihi itibarı ile Türkiye, Gümrük Birliğine girerek kısmen de olsa malların serbest dolaşımı uygulamasına dahil olmuş olmasına rağmen, kişilerin serbest dolaşımı ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. ATM ve Türkiye-AB Ortaklık Konseyi tarafından kişilerin serbest dolaşımına ilişkin alman kararlar ise, yalnızca Birlik Üyesi Devletlerdeki işgücü piyasalarına yasal olarak dahil bulunan Türk işçilerinin ve ailelerinin durumu ile ilgili olup, bu kişilere dahi Birlik üyesi ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of the present thesis is the“Examination of the Free Movement of Goods and Persons in the European Union in light of the Decisions of European Court of Justice”. During preparation of the thesis, the European Union legislation, regulating the free movement of goods and persons within the member states, is reviewed and the steps taken up to now have been tried to be explained. European Union accepted the citizens of all member states to have equal rights in the other member states without subjected to any foreign implementations, as if they were citizens of the same state. This development has the meaning of abolishing the borders. Furthermore, passing of the goods between the member states without subject to any tax, customs and quotas have been realized by the free movement of the goods. These privileged implementations are formed in the frame of the existing regulations. And the interpretation of these regulations are performed by the European Court of Justice. From the Turkey's point of view, the time period starting from the Ankara Agreement and the Additional Protocol between European Union and Turkey, Turkey has faced a lot difficulties born from the accession to the European Union. As of January 1, 1995, Turkey has established customs union and the free movement of the goods were realized mostly. However, still no development has been realized with respect to the free movement of persons. The decisions taken by the European Court of Justice and the EC-Turkey Association Council with respect to free movement of workers were related to only the Turkish workers and their families already working in the member states of the European Union and even the right of free movement between the member states is not granted for the existing workers. in