Özbekistan Cumhuriyetindeki Karakalpak Özerk Cumhuriyetinin Özbekistan ve Diğer Orta Asya Memleketleriyle Sosyo-Ekonomik İlişkileri
Socio-economic relations of the autonomous republic of Karakalpakstan in the Republic of Uzbekistan with the Republic of Uzbekistan and other Central Asian countries
  1. Tez No: 949605
  2. Yazar: DILNARA ALLIYAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Karakalpak Özerk Cumhuriyeti, Özbekistan'ın batısında yer alan ve kendine özgü ekonomik, kültürel ve sosyal yapıya sahip bir bölgedir. Karakalpakistan'ın Özbekistan ve diğer Orta Asya ülkeleriyle olan sosyo-ekonomik ilişkileri, çalışma kapsamında bölgenin ekonomik yapısı, dış ticaret ilişkileri, yatırım ortamı ve bölgesel iş birliği dinamikleri ele alınmaktadır. Karakalpakistan, tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomik yapıya sahip olup, özellikle pamuk üretimi, balıkçılık ve su kaynakları yönetimi açısından önem taşımaktadır. Özellikle Aral Gölü'nün kuruması, bölgenin ekonomik ve çevresel sorunlarını derinleştirmiş, bu durum Karakalpakistan'ın Özbekistan ve komşu ülkelerle olan ilişkilerini daha stratejik hale getirmiştir. Bölge, Kazakistan ve Türkmenistan gibi ülkelerle ticari bağlar kurarak ekonomik kalkınmasını desteklemeye çalışmaktadır. Sosyo-kültürel açıdan Karakalpakistan, Özbekistan'ın genel kimliğinden farklı etnik ve kültürel özelliklere sahiptir. Karakalpak halkının dili, gelenekleri ve kültürel yapısı, bölgenin sosyal ilişkilerinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle eğitim, sağlık ve iş gücü göçü konularında Özbekistan merkezi hükümeti ile bölge arasında çeşitli politikalar geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
The Republic of Karakalpakstan is a region located in the western part of Uzbekistan, possessing a unique economic, cultural, and social structure. The socio-economic relations of Karakalpakstan with Uzbekistan and other Central Asian countries are examined within the scope of this study, focusing on the region's economic structure, foreign trade relations, investment environment, and regional cooperation dynamics. Karakalpakstan has an economy based on agriculture and animal husbandry, with particular importance in cotton production, fishing, and water resource management. In particular, the drying up of the Aral Sea has deepened the region's economic and environmental problems, making Karakalpakstan's relations with Uzbekistan and neighboring countries more strategic. The region seeks to support its economic development by establishing trade ties with countries such as Kazakhstan and Turkmenistan. From a socio-cultural perspective, Karakalpakstan has distinct ethnic and cultural characteristics compared to Uzbekistan's overall identity. The language, traditions, and cultural structure of the Karakalpak people play a significant role in the region's social relations. Various policies have been developed between the central government of Uzbekistan and the region, particularly concerning education, healthcare, and labor migration.