Eski Sovyetler Birliği'nde miiliyetler politikası ve 'yeni dünya düzeni' çerçevesinde günümüze yansıması
Nation politics in the former Soviet Union and it's effects upon today under the circumstances of the 'new world order'
- Tez No: 122815
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZ Sovyetler Birliği 'nirı dağılması, İkinci Dünya Savaşı 'nı ardından şekillenen uluslararası sistemin dengelerini alt-üst ederken, egemenliği altında bulunan çokuluslu coğrafyayı da büyük bir siyasal ve etnik istikrarsızlığa sürükledi. Sovyet sonrası alanda ortaya çıkan bağımsız devletlerin ulusal kimlikleri önce Çarlık rejiminin milliyetler politikası daha sonra ise Sovyetler Birliği 'nin milliyetler politikası ile şekillenmiştir. Bu çalışma farklı tarihsel oluşumların, farklı ulusal kimliklerin oluşması üzerindeki etkisini eski Sovyetler Birliği coğrafyası üzerinde araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede Çarlık politikaları ile Sovyet politikaları arasındaki süreklilik ve kopuşlar ön plana alınmıştır. Ayrıca uluslar arası politikada etkili olan panislamist/pantürkist akımların, ulusal kimlikler ve milliyetler politikası üzerindeki etkisi de tartışılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise yeni bağımsız devletlerin sovyet sonrası dönemde dünya sistemine eklemlenme süreçlerinin sorunları incelenmiştir. ABSTRACT The dissolution of the USSR shook the very foundations of the post-World War II international order. Furthermore, political and ethnicity-based instabilities decisively altered the balance of power in the multinational landscape of most former Soviet republics. In effect, it seems correct to argue that, as regards the political geography of the post-Soviet Eurasia, national identities of the newly emerging states were primarily conditioned, even construed, by the policies toward nationalities of, first, the Tsardom and, second, the Soviet State. What this study aims at is to present an inquiry into the effects of various historical events upon the formation of variegated national identities on the formerly Soviet soil. It underlines and brings under the spotlights both elements of continuity and elements of change characterising the policy continua of Tsarist Russia and the Soviet Union vis-â-vis national and ethnic communities. Moreover, strong emphasis is given to the role played by panislamist and panturkist political currents and to manifold ways in which they were effective in shaping both the policies of the Soviet central government facing the nationality question and the national identities themselves. We conclude by analysing the problems newly independent states encountered in the post-Soviet era, during the process of integration to the world system.
Özet (Çeviri)