Amik Gölü'nün (Hatay) kurutulmasıyla oluşan çevre sorunları
Problems caused by Amik lakes being drained
  1. Tez No: 122816
  2. Yazar: ALİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZ Amik gölünün kurutulmasından sonra,göl,yakın çevresi başta olmak üzere,ülkemizin de sınırlarını aşan çok geniş bir ekosistemde gözle görülür bozulmalar meydana gelmiştir.Meydana gelen çok çeşitli çevre sorunları yanı sıra,gölün kurutulması sonucu beklenen ve elde edilen kazanımlar da ortaya konarak bir sentez yapılmaya ve bu şekilde sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan gözlemler ve araştırmalar sonucu göçmen kuşların telef olduğu,bir kısmının yollarını değiştirdiğini,iklimin değişikliğe uğradığı ve karasallaştığı (mikroklima özellik), sıcaklığın arttığı, yağışın azaldığı, toprak ve suyun kirlendiği görülmüş beklenen tarımsal verim artmadığı gibi diğer ekonomik etkinlikler gölün kurumasıyla gittikçe azalmış bir bölümü ise yapılamaz duruma gelmiştir. Yani hem ekosistem hem de insan telafisi mümkün olmayan zararlar görmüştür. ABSTRACT After the amik lake is drained there have been apperantly an awful lot of destructron in a vast range of ecosystem mainly in the lake's.own soil. Despite vorious environmental problems that have happeneddve to the drainage we olso tried to make synthesis by butting forwand the expected gainings that have been gained an by this way reached the results. Obser vations and studies that have taker place show that migratory birds have been destroyed,some of then have diverted their ways,the climate has changed and turned into acontinental climate /warming has incveased,rain has reduced s^ arai- water have been contaminated,the expected agricultural fortuity has't taken phee and the other economic activities have come to a standstill dve to the lake's being dried.That is both ecosystem and human have faced irriversible effeects. in
Özet (Çeviri)